Španělský ptáček - Kitchen story

Španělský ptáček

Jsou recepty, který si doma snad vůbec neděláme a vždy si je objednáme, když jedeme k rodičům. Jde hlavně o klasické české recepty, které oni mají zmáknuté do posledního detailu a my si na nich vždy moc pochutnáme. Teď se ale situace trochu změnila, a my se do těchhle klasik pouštíme čím dál častěji a i u vás to má velký úspěch. Řekli, jsme si, že bychom se i tyhle jídla přeci jenom měli naučit a zařadit je do našeho repertoáru. A navíc, po všech se vždycky jen zapráší i proto, že si je oblíbil i Albert 🙂 Ať už je to kuře na paprice ( recept najdete zde )nebo rajská s koulemi ( recept najdete zde ), vypadá to u nás vždy stejně a talíře jsou vylízané … doslova 🙂 Dnes to bude španělský ptáček.

 

 

Ingredience

Porce: 4

Příprava: 40 minut

Dušení: 2 hodiny

 

800 g hovězí kýty ideálně na plátky

plnotučná hořčice

3 vejce

3 okurky

1 střední cibule + 5 cibulí do základu

100 g slaniny nebo špeku

2 lžíce hladké mouky

2 l vývaru

cca 100 ml láku z okurek

3 lžíce sádla

sůl, pepř

Postup

 

 

 

 

  • Hovězí kýtu naklepejte, pokud máte kus masa v celku, nakrájejte na plátky a poté naklepejte. Použijte igelitový sáček, aby se vám při tom maso neroztrhalo. Osolte a opepřete.
  • Každý plátek masa namažte z jedné strany hořčicí, přidejte slaninu nebo špek, plátek cibule, okurku a vejce na půl. Vše dobře zabalte a vytvořte jednotlivé ptáčky, které svažte provázkem nebo použijte párátka.
  • Ve větším hrnci rozpalte sádlo a ptáčky na něm opečte ze všech stran. Poté vyndejte ven na talíř.
  • Zbylou cibuli nakrájejte na kostičky a přidejte do hrnce na výpek od masa. Restujte do hněda. Zapraště moukou a ještě alespoň 5 minut restujte.
  • Zalijte vývarem, přidejte 1/2 lžíce hořčice, lák z okurek, ptáčky a přiveďte k varu. Jakmile začne omáčka vřít, stáhněte na minimum a přikryté pokličkou nechte táhnout alespoň 2 hodiny nebo dokud nebude maso měkké.
  • Po uvaření ochutnejte omáčku jestli není potřeba dochutit. Můžete omáčku po vyjmutí ptáčků rozmixovat a nebo nechat tak, záleží na vás.

 

Pokud do omáčky použijete vývar, bude to samozřejmě lepší a omáčka bude mít sílu. Někdo používá jen vodu a i to se dá, ale vývar je vývar. Ať už zeleninový nebo masový, určitě toho nebudete litovat. Já jsem omáčku solil hned na začátku před táhnutím na plotně, ale tím, jak se v ní dusí již osolené maso a i vývar jsem použil již lehce osolený, pracujte se solí opatrně.

Určitě nám řekněte, jaké jsou vaše oblíbené české klasiky? A máte radši k ptáčkům rýži a nebo knedlík?

Dobrou chuť

Jirka