Vegetariánský boršč - Kitchen story

Vegetariánský boršč

Když se řekne boršč, vybaví se mi mladá léta, kdy se u nás doma dělával, ale já jsem mu nepřišel na chuť. Byla to pro mě taková zvláštní polévka až moc výrazných chutí. Za to Marika, na rozdíl ode mě proti boršči nemá ani tu sebemenší výtku. Třeba její mladší brácha boršč přímo zbožňuje. No co vám budu říkat, nechal jsem se tak trochu uchlácholit tím, že je to vlastně skvělá polévka a tak jsem na kolonial.cz nakoupil bednu plnou zeleniny a pustili jsme se do vegetariánské varianty, abych téhle polévce dal ještě jednu šanci. Přece jen, chutě se trošku vyvinuly a z věcí, které mi v dětství moc nechutnaly toho už moc nezbylo 🙂 

DSC_2208
11
Porce: 6
Příprava: 20 minut
Vaření: 30 minut
 
1 menší cibule
2 stroužky česneku
150g mrkve
50ml rajčatového základu
600g brambor
250g červené řepy
250g bílého zelí
1,5l zeleninového vývaru
2 bobkové listy
4 kuličky nového koření
1 lžíce třtinového cukru
šťáva z jednoho citrónu
1 lžíce slunečnicového oleje
sůl, pepř
 
K servírování:
30% smetana ( my použili variantu bez laktózy )
čerstvě nasekaný kopr

 DSC_2229

2

– Hrnec rozpalte na středním plameni a rozehřejte na něm lžíci stolního, slunečnicového oleje.

– Cibuli s česnekem a mrkví zbavte slupky a nakrájejte na kostičky. Vše následně orestujte v rozpáleném hrnci. Po 5ti minutách přidejte rajčatový základ a restujte dalších 5 minut.

– Brambory a červenou řepu zbavte slupky a nakrájejte na vetší kostičky. Zelí zbavte vnějších špatných a špinavých listů a nakrouhejte. Vše přidejte do hrnce se základem a zalijte zeleninovým vývarem.

– Do polévky přidejte 2 bobkové listy, 4 kuličky nového koření, lžíci třtinového cukru a šťávu z jednoho citrónu. Přiveďte k varu a nechte vařit přibližně 30 minut do změknutí brambor.

– Hotovou polévku zakápněte smetanou a ozdobte čerstvě nasekaným koprem.

TISKNOUT RECEPT

DSC_2225I když jsme se na rozdíl od klasického receptu na boršč úplně vyhnuli masu a použili jen zeleninu a zeleninový vývar, vůbec to chuti neuškodilo 🙂 Ba naopak, polévka byla chuťově dost silná a hlavně sytá. Takže pokud se potřebujete dostatečně zahřát a naplnit svá hladová břicha … tenhle kousek vás plně uspokojí.

Ode dneška můžu říct, že boršč jsem si zamiloval a zařadím se mezi ostatní členy rodiny, kteří ho zbožňují 🙂

jmena-marika-jirka1