Vaječný koňak s vanilkou a kardamonem - Kitchen story

Vaječný koňak s vanilkou a kardamonem

Vánoce jsou za dveřmi a my jsme v plném proudu s přípravami. Už po třetí budeme hostit velkou část rodiny právě na Štědrý den u nás a je potřeba se na to dobře připravit. Člověk si to musí naplánovat, aby vše proběhlo co nejpohodověji a všichni byli maximálně spokojení. S tím je také spojená příprava vaječného koňaku, jehož recept jsme nedávno dělali pro magazín Atrium Flora a byly z toho krásné fotky, které pořídila naše kamarádka Marie Bartošová. Byla by velká škoda toho nevyužít a nespojit příjemné s užitečným a tak vám sem dáváme recept na vaječný koňak s vanilkou a kardamonem.  

STUL-01

Screenshot001

1
Množství:  cca 750 ml      Čas přípravy: 30 minut
 
6 žloutků
2 lžíce medu
1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka
1 plechovka neslazeného kondenzovaného mléka
1 vanilkový lusk
3 celé skořice
6 kusů kardamonu
400 ml brandy nebo rumu 
 

POSTUP-12

2

– Žloutky společně s medem smíchejte v hrnci a na mírném plameni lehce zahřívejte.

– Přidejte postupně všechno mléko a zvyšte plamen, aby se směs zahřála. Nezapomeňte  průběžně promíchávat.

– Z vanilkového lusku vyškrábněte všechna semínka a spolu s luskem vložte do hrnce. Kardamon v hmoždíři rozdrťte a spolu s celou skořicí přidejte do směsi. Zahřívejte cca 15 minut, dokud se koření nerozvoní.

– Nakonec do směsi nalijte brandy a dobře promíchejte. Místo brandy můžete použít klasický tuzemský rum.

– Vaječný koňak přeceďte a nechte vychladnou. Nakonec už stačí jen vše přelít do uzavíratelné lahve.

– Může se stát, že budete mít vaječný koňak příliš hustý. Pokud ho budete chtít více naředit, přidejte více alkoholu a nebo ho jen nařeďte mlékem, jestli se vám zdá silné až moc 🙂 

ScreenshotVíme, že každá rodina má svůj osvědčený recept na ten jejich NEJLEPŠÍ vaječný koňak 🙂 ale třeba vás alespoň trochu inspirujeme, jak ho zkusit udělat trošku jinak. Právě díky koření dostane koňak další rozměr a provoní vám celý byt. Právě tuhle kombinaci koření máme spojenou s Vánocemi a letos se bez toho rozhodně neobejdeme, přeci jen venku to pořád na Vánoce nevypadá, tak tomu musíme trošku pomoci alespoň doma. Trocha vánočního cukroví zapíjená vaječným koňakem … tomu nikdo nemůže odolat!

A protože svátky by měly být nejen krásné a pohodové, ale i plné klidu, dobrého jídla a pití, přejeme vám všem, abyste si je užili naplno! Ideálně v kruhu rodiny a přátel, no prostě těch, se kterými je vám nejlépe 🙂

jmena-marika-jirka