Pšeničná placka s bryndzou - Kitchen story

Pšeničná placka s bryndzou

Určitě jste postřehli, že jsme pár dní zpátky vyrazili na Slovensko. Přesněji do Liptova, kde jsme strávili 4 krásné dny. Jen jsme neměli úplně štěstí na počasí. Ono se taky není čemu divit, když jste v horách, tak to prostě bývá dost nevyzpytatelné. Loni touhle dobou tam bylo vážně krásně, ale letos to prostě nevyšlo. To nám však nezabránilo v tom, abychom si to udělali pěkné a projedli tam skoro kalhoty. Co vám budeme povídat, halušky, pirohy, šulánky … ochutnali jsme toho opravdu dost. Hned jsme se tak po příjezdu pustili do receptu na pšeničnou placku, na kterou jsme použili právě bryndzu, slaninu a červenou cibuli. Budete se olizovat až za ušima!

 

Ingredience

 

Množství: 3 kusy

Příprava: 20 minut

Kynutí: 30 minut

Pečení: 10 minut

 

Těsto:

350 g hladké mouky

7 g sušených kvasnic

7 g soli

210 ml vlažné vody

2 lžíce slunečnicového oleje

 

180 g bryndzy

3 lžíce 33% smetany

200 g slaniny

1 červená cibule

čerstvý kopr

Postup

 

 

 

 

 

 

  • Do kuchyňského robotu vložte všechny ingredience na těsto a hákem na hnětení vytvořte hladké těsto. Hotové těsto přikryjte utěrkou a při pokojové teplotě nechte kynout 30 minut.
  • Troubu rozehřejte na 230°C, program horkovzduch. Plech vyložený pečícím papírem nechte v troubě, aby byl rozpálený.
  • Těsto rozdělte na 3 kusy a na pomoučněném vále vyválejte na tenký plát.
  • Brynzu smíchejte se smetanou a připravené těsto jí pomažte. Slaninu a cibuli nakrájejte na plátky a rozložte na těsto. Přidejte pár snítků kopru. Takto připravené vložte na rozehřátý plech s pečícím papírem a pečte cca 10 minut.
  • Po vytažení z trouby rozkrájejte a ihned podávejte.

 

Během tohohle krátkého výletu jsme načerpali spoustu krás, inspirace a vědomostí. Sice máme Slovensko za humny, ale zas tolik tam nejezdíme. A je to opravdu škoda, protože příroda je tam vážně neskutečná. No a to a jídlo!!!! Ještě jednou velké díky Liptovu za pozvání! Díky nim jsme také pochopili pojem horské mléko, které se používá právě na výrobu jejich sýrů. Jedná se o mléko od ovcí a krav z nadmořské výšky více jak 500m nad mořem, kde mají to nejlepší k jídlu a životu.

 

 

Jeden den se nám podařilo narazit na baču se stádem ovcí a sami jsme se divili, že jich bylo přes 500 a jedna za druhou ho poslušně následovaly. Bylo úžasné vidět to takhle zblízka, téměř na dosah ruky. Člověk si udělá mnohem lepší představu odkud mléko pochází a upřímně, hned nám chutnalo mnohem, mnohem více 🙂

 

Jirka a Marika