Poslední dobou se začínáme čím dál tím více zajímat o zdravější stravu a suroviny. Poznáváme, zkoušíme a testujeme, co všechno se dá s jídlem vymyslet. No a lepší začátek, než přepuštěné máslo jsme si asi vybrat nemohli. Říkáte si, čím je přepuštěné máslo tak zvláštní? Tak dnes se dozvíte pár podrobnějších informací, které jste možná nevěděli.
Přepuštěné máslo znaly již naše babičky, které přepušťováním (pomalým vařením) z másla odstraňovaly přebytečnou vodu a sirovátku. Nakonec jim zůstal krásně žlutý a čirý mléčný tuk. Jehož trvanlivost se oproti máslu počítá na měsíce místo na dny. Další skvělou vlastností přepuštěného másla je jeho teplotní odolnost a to až 250°C, což je oproti klasickému máslu, které se začne připalovat kolem 150°C poměrně velký teplotní rozdíl. Ne nadarmo nám maminky říkají, že nejlepší řízky jsou právě na přepuštěném másle.
Čas přípravy: 35 minut Množství: cca 800ml
1kg másla
- Máslo nakrájejte na menší kostky a dejte ho do hrnce. Na mírném ohni ho pak nechte roztopit.
- Máslo by mělo lehce probublávat, raději snižte teplotu, aby se vám nepřipálilo.
- Během zahřívání se na povrchu bude tvořit pěna. Tu pomocí lžíce průběžně odstraňujte pryč.
- Vařením se z másla odpařuje voda, máslo získává zlatavou barvu a oříškovou vůni.
- Jen pozor! Máslo musí být krásně žluté a né hnědé. Jakmile začne hnědnout, je něco špatně a vy jste máslo připálili.
- Po 15-20 minutách by jste měli mít hotovo. Nechte máslo vychladnout na pokojovou teplotu a pak ho přes plátýnko přeceďte a nakonec přelijte do uzavíratelné nádoby. Nádobu uchovávejte v lednice.
Přepuštěné máslo můžete znát také pod názvem Ghí, které se v tradičním indickém lékařství považuje za "elixír života", právě pro jeho regenerační a blahodárné účinky na trávení. Až se to může zdát neuvěřitelné, hladina cholesterolu používáním přepuštěného másla se snižuje.
Pokud tedy bereme v potaz, že máslo obsahuje kolem 16% svého obsahu vodu, je tedy jasné, že výsledná podoba přepuštěného másla je o mnoho kvalitnější než na jejím vstupu. Proto také není lehké k dostání v obchodech, protože jeho cena poměrně razantně převyšuje klasické máslo a jak každý asi tuší, český spotřebitel ve většině případů dává raději přednost ceně než kvalitě. Tak pokud se vám Ghí nepodaří sehnat, tak si ho lehce můžete připravit sami. A ať ho pak použijete na restovanou zeleninu nebo ty slavné řízky na přepuštěném másle, určitě nebudete litovat! :)