Podzimní menu párované s víny - Kitchen story

Podzimní menu párované s víny

S velkou radostí pokračujeme ve tvorbě dalšího sezónního menu, které pro vás připravujeme ve spolupráci s Edelikatesy.cz . Máme tak pro vás kompletní podzimní menu spárované se španělskými víny, které jsme si opět maximálně užili. Obdivujeme Jarku, která nám na základě našich receptů a použitých surovin dokáže a svých dlouhodobých zkušeností, vybere skvěle padnoucí vína. Už při tvorbě letního menu ( odkaz na článek naleznete zde ) jsme si vaření a následné párování užívali a tak jsme rádi, že jsme si to mohli zopakovat při dnešním podzimním článku. Při srovnání s letním menu jsme se pustili do těžších, výraznějších surovin a bylo to vážně moc povedené. Věříme, že budete spokojení stejně jako my 🙂

 

 

Pinxtos

 

Určitě všichni znáte španělský tapas, který je dost oblíbený snad úplně všude. I my jsme si ho zamilovali už poměrně dávno, kdy jsme se s ním poprvé setkali. Při naší poslední návštěvě Barcelony jsme ale objevili krásu barů a jejich pinxtos. Jsou to v podstatě jednohubky na špejlích, kde se potkáte s nespočtem různých variací. Od jednoduchých kousků bagety s plátkem jamónu, až po promyšlené kombinace chutí. A co jiného si k předkrmu dát, než šumivé víno AT Roca Rosat Reserva. Připravili jsme tyhle tři kousky od nejjemnější až po nejvýraznější chutě :

 

  • Pošírovanou hrušku ve sladkém víně se skořicí, badyánem a hřebíčkem. Nakrájenou na tenké plátky a podávanou na bagetě se sýrem s modrou plísní.
  • Domácí hummus s bazalkovým pestem s plátky šunky Jamón a nakládanými žampiony. Žampiony jsme si zprudka opekli na pánvi a ochutili solí, pepřem a trochou octa.
  • Cibulové chutney s červeným vínem a ančovičkami, podávané na bagetce spolu s plátkem ovčího sýra, ančovičkou a granátovým jablkem.

 

 

Vymýšlení kombinací chutí byla opravdu zábava a my se při tvoření jednotlivých druhů, mohli opravdu vyřádit. Vždy jsme se snažili, aby jednotlivé chutě k sobě ladily a navzájem se doplňovaly. Pokud používáte kvalitní suroviny, máte z velké části vyhráno. Ale vždy musíte dbát na to, abyste nepoužili zbytečně výrazné chutě v kombinaci s jemnějšími, aby vám tam něco nezaniklo. Určitě pusťte uzdu fantazii 🙂

 

 

Fazolová polévka s kadeřábkem

 

Ingredience

 

Příprava: 30 minut

Porce: 4

 

2 mrkve

1 petržel

1 cm celeru

1 cibule

50 g pancetty

3 stroužky česneku

1 lžička uzené papriky

1 lžíce protlaku

1 konzerva krájených rajčat

1,5 l zeleninového vývaru

2 – 3 stonky čerstvého kadeřábku

1/4 lžičky chilli flakes

2 bobkové listy

100 g choriza

2 konzervy bílých fazolí

1 lžíce vinného octa

sůl, pepř

třtinový cukr

2 lžíce oleje

 

K servírování

ovčí sýr Manchego

Postup

 

 

 

 

  • Ve větším hrnci rozehřejte olej.
  • Mrkev, petržel a celer očistěte, nakrájejte na půl centimetrové kostky a orestujte dozlatova.
  • Cibuli zbavte slupky, nakrájejte spolu s pancetou na drobno a orestujte spolu s kořenovou zeleninou dozlatova.
  • Česnek nakrájejte na plátky a přihoďte do hrnce.
  • Zasypejte uzenou paprikou, přidejte protlak a chvíli restujte.
  • Přilijte do hrnce krájená rajčata, vývar, přidejte chilli flakes, bobkový list.
  • Kadeřábek omyjte a otrhejte listy na menší kousky. Přidejte do hrnce a přiveďte k varu. Nechte probublávat alespoň 10 – 15 minut.
  • Rozehřejte pánev a přidejte kapku oleje. Chorizo nakrájejte na tenké půl měsíce a orestujte do křupava.
  • Bílé fazole sceďte a přidejte s opečený chorizem do polévky.
  • Ochuťte vinným octem, solí, pepřem a špetkou cukru.
  • Polévku nechte lehce provařit a podávejte.

 

Tip: Hotovou polévku naservírovanou na talíři lehce zasypejte ovčím sýrem Manchego. Není to nutné, ale dodá polévce další chuťový rozměr.

 

Na podzim máme moc rádi tenhle typ hutných polévek, které dokonale zasytí a zahřejou. Díky chorizu a použitému chilli získá polévka lehce na peprnosti. Chilli si každý může přidat podle vlastní chuti, my ho použili opravdu tak akorát. Přece jen moc pálivá jídla nejsou nic pro nás. Musíme říct, že jsme si na polévce pochutnali snad ještě víc druhý den, kdy se všechny chutě více rozležely a propojily. A ani tenhle chod se nevyhnul skvělému párování a to s bílým vínem Ánima Negra, Quíbia .

 

Zapečené kuře s rýží

Ingredience

Příprava: 20 minut

Pečení: 50 minut

Porce: 4

 

1 celé kuře

1 lžička uzené papriky

100 g chorizo

1 velká cibule

5 stroužků česneku

1 lžička kmínu

1/4 lžičky chilli flakes

150 ml bílého vína

1 plechovka krájených rajčat

100 g mraženého hrášku

větší hrst mix oliv

300 g rýže na paellu

500 ml kuřecího vývaru

hrst sekané hladkolisté petržele

šťáva z citrónu

sůl, pepř

2 lžíce oleje

Postup

 

 

 

 

  • Rozehřejte troubu na 200°C, program horkovzduch.
  • Kuře naporcujte na menší kousky, osolte, opepřete a smíchejte s červenou uzenou paprikou.
  • Pánev rozehřejte se 2 lžícemi oleje a opečte kuře na středním plameni do zlatova, nebo dokud nebude kůže propečená. Poté přendejte na talíř.
  • Chorizo nakrájejte na půl měsíce a opečte do křupava.
  • Cibuli a česnek zbavte slupky a nakrájejte na drobno. Nejdříve na pánev přidejte cibuli, orestujte do sklovata.
  • Přidejte nakrájený česnek, kmín, chilli flakes a po minutě restování zalijte bílým vínem. Nechte odpařit všechen alkohol.
  • Přidejte plechovku rajčat, hrášek, olivy, rýži a vše zalijte kuřecím vývarem. Dobře osolte, opepřete a promíchejte. Vložte do rozpálené trouby a pečte cca 45 minu do změknutí rýže.
  • Po vyndání z trouby vidličkou rýži načechrejte, zakápněte trochou šťávy z citrónu a přidejte nasekanou hladkolistou petržel.

 

Přípravou kuřete a všech ostatních ingrediencí v jedné pánvi, ve které jídlo ještě dopékáte v troubě, docílíte dokonale propojených chutí. Proto už na začátku vybírejte pánev, kterou budete moct dát bez starostí do trouby. Kdybyste použili pánev s plastovou úchytkou, určitě se budete divit, kolik parády vám to v troubě nadělá 🙂 Vše restujte spíše na slabší plamen, abyste na pánvi nic nepřipálili a mohli jste ji tak používat po celou dobu přípravy.

 

Tohle jídlo nás opravdu posunulo do Španělska a dost nám připomíná paellu. Což je v podstatě jejich typické jídlo s rýží a mořskými plody nebo kuřecím masem. My jsme tohle jídlo udělali trošku pikantnější a výraznější na chutě, ke kterým krásně sedne červené víno Telmo Rodríguez LZ. My máme rádi, když dáme pánev s jídlem doprostřed stolu a každý si může nabrat podle sebe. Komunikace u stolu tak víří a vy si můžete užít vše plnými doušky, jak jídlo, tak své spolustolovníky.

 

Churros s čokoládou

Ingredience

Příprava: 45 minut

Porce: 4

 

150 ml vody

100 ml mléka

100 g másla

200 g hladké mouky

40 g třtinového cukru

2 vejce

špetka soli

olej na smažení

 

Na obalení

třtinový cukr

skořice

pistácie

 

Na omáčku

100 g čokolády

100 ml 33% smetany

Postup

 

 

 

  • Do rendlíku dejte vodu, mléko, máslo, cukr a špetku soli. Přiveďte k varu a míchejte dokud se cukr nerozpustí.
  • Ztlumte plamen, přisypejte mouku a zformujte z těsta kouli. Poté přesuňte do mísy a nechte vychladnout.
  • Ručním mixérem zašlehejte do těsta vejce jedno po druhém.
  • Hotové těsto naplňte do zdobícího sáčku se špičkou.
  • Ve větším hrnci rozehřejte vyšší vrstvu oleje a zahřejte ho. Zdobícím sáčkem do oleje vytlačte churros. Smažte do zlatova a poté nechte na papírovém ubrousku zbavit přebytečného tuku.
  • V rendlíku rozpusťte smetanu s čokoládou a za stálého míchání nechte spojit do hladké omáčky.
  • Hotové churros ještě teplé obalte ve směsi cukru a skořice.
  • Churros si namočte do čokoládové omáčky a nakonec posypejte sekanými pistáciemi.

 

Tip: Abyste si ulehčili práci s vytlačováním churros, k oddělování jednotlivých kousků používejte nůžky.

 

Churros je opravdu hříšný dezert, kterého se člověk nemůže nabažit a pořád si pro, ještě teplé kousky, musí chodit dál a dál. Protože nejlépe chutnají čerstvé, nebojte se toho a nenechávejte si nic na později. Skvělým parťákem k tomuto dezertu bude sklenička lahodného sherry Toro Albalá, Marques de Poley Cream PX. Víno je opravdu hutné, s vůní po karamelu, oříšcích a medu a my si neumíme představit lepší tečku než právě tuhle kombinaci. Ať si churros vyberete s čokoládou nebo jen samotné obalené v cukru a skořici, naprosto jim propadnete.

 

Pokud srovnáme dnešní podzimní menu s tím letním, je na něm krásně vidět kontrast jednotlivých sezón. V létě nám šlo o rychlost a lehkost jídel, v kontrastu s tím dnešním, kde se používá více chilli a výraznějších, těžších chutích a kombinací. Přesně tenhle rozdíl nás více a více ujišťuje v tom, že uchopení celého menu dle sezónnosti je smysluplnou prací. Uvaření celého menu, nafocení a sepsání receptů a tak rozsáhlého článku je opravdu náročná, ale rádi se o to s vámi dělíme. Není nad to se mít kde inspirovat a doufáme, že tento článek toho bude jasným důkazem.

 

Co jste vařili naposledy vy, v tomhle chmurném počasí, když jste hostili rodinu nebo přátelé?

 

Dobrou chuť

Jirka a Marika