Ořechová bábovka bez lepku - Kitchen story

Ořechová bábovka bez lepku

Co se bezlepkového pečení týče, trošku jsme s tím v začátcích bojovali. Těsto nelepilo jak jsme byli zvyklí, chovalo se úplně jinak a ve výsledku to byla pěkná sušárna, takže jsme museli každé kousnutí řádně zapít, aby se nám z pusy neprášilo. Ale protože jsme se jen tak nedali a pořád zkoušeli a zkoušeli, nakonec jsme tomu přišli na kloub. Měla jsme z toho tak velkou radost, že se mi povedla a i Jirka, věčný kritik, mi ji pochválil a tak jsem sem recept na ni musela hned dát 🙂 

DSC_1020
1
Čas přípravy: 20 minut    Čas pečení: 40-50 minut 
 
1 lžíce kokosového oleje na vymazání formy150 g mletých vlašských ořechů + 50 g na vysypání formy

4 vejce

150 g třtinového cukru

1 lžička vanilkového extraktu

150 g pohankové mouky

1 lžička jedlé sody

2 zralé banány

200 ml slunečnicového oleje

špetka soli

 
DSC_1005
 
2

– Troubu předehřejte na 160 °C, bábovkovou formu vymažte kokosovým olejem a vysypte mletými vlašskými ořechy.

– Oddělte bílky od žloutků. Žloutky vyšlehejte spolu s cukrem, vanilkovým extraktem a špetkou soli do pěny. Z bílků ušlehejte tuhý sníh.

– Ve velké míse smíchejte suché ingredience: mouku, ořechy a sodu. Mouku můžete prosít, aby byla bábovka nadýchanější.

– Banány rozmačkejte vidličkou. Spolu s vyšlehanými žloutky a olejem je přidejte k suché směsi a umíchejte těsto. Nakonec do něho opatrně vmíchejte sníh.

– Těsto nalijte do formy a pečte asi 45 minut. Dopečenou bábovku poznáte, když je špejle po vytažení z těsta suchá. Ideální je bábovku vyklopit z formy ještě teplou.

 

DSC_1026Díky banánu dostanete do těsta vlhkou složku, díky které bude bábovka krásně vláčná. To můžeme potvrdit z vlastních zkušeností, můj první pokus se opravdu nepovedl. To abyste věděli, že i u nás se čas od času něco nepovede 🙂 Důležité je to nezvládat a nezahodit zástěru hned u prvního nezdařeného pokusu. 

Tuhle ořechovou bábovku rozhodně zařadíme do našeho oblíbeného repertoáru k levandulové bábovce (recept najdete zde), kterou jste si všichni moc pochvalovali. Teď jen doufáme, že vám i tenhle kousek bude chutnat stejně, ne-li více 🙂

Máte svou osvědčenou recepturu na bábovku? Nejvíc by se nám teď hodil bezlepkový recept 😉  Podělte se!

jmena-marika