Narozeniny v Kodani - Kitchen story

Narozeniny v Kodani

Dnes je to přesně týden, kdy jsme se vrátili z Dánska, kam mě Marika vzala oslavit mé 30.narozeniny 🙂 Co vám budu říkat, byl jsem vážně nadšený, když mi jako dárek dala tenhle výlet. Nadšený je možná slabé slovo, byl jsem šťastný jako blecha! Člověk má možnost načerpat spousty nové inspirace, která na něho číhá na každém kroku. V pátek ráno jsme vyrazili na letiště a za hodinku a něco jsme vystoupili v Kodani. To si člověk nestačí ani zdřímnout a už vlastně vystupuje 🙂

DSC_2853 DSC_2786 DSC_2830 DSC_2805 DSC_2851 DSC_2808 DSC_2790

Kodaň jako taková nás uchvátila hlavně stylem, v jakém se tady žije. Všechno je vkusné, má svůj přesný význam a smysl. Prostě nic tady není navíc. Především je živoucím důkazem, že stará architektura může být hned vedle moderního a skvěle to všechno do sebe zapadá. 

Za celý víkend jsme toho teda dost nachodili. Víte jak to chodí, máte svůj plán, kam se zajít podívat a co musíte vidět. K tomu se přidá dalších 30 tipů od lidí, kteří tam byli před námi a doporučí další a další místa, bez kterých Kodaň nemůžeme opustit 🙂  Tady máte pár tipů, kam se zajít podívat:

1. Rosenborg Slot – Na první pohled vám to přijde jako né moc zajímavá stavba, spíše skromná a vás ani nenapadne, co za poklady skrývá. My jsme byli z tohoto místa dost nadšení, protože se něco takového nevidí každý den. Korunovační klenoty v podzemí a rytířský sál v druhém patře nás naprosto ohromily.

2. Kulatá věž – Výhled na město je odtud opravdu úchvatný. Navíc, abyste se dostali až nahoru, nemusíte vyšlápnout ani jeden schod 🙂 Je tady totiž jen šikmá stoupající chodba, která vás dostane až na samý vrchol.

3. Malá mořská víla – V každém průvodci ji najdete skoro vždy na prvním místě, ale my jsme byli lehce zklamáni z turistů, kteří se přímo na místo nechají dovést autobusy nebo lodí, udělají si několik fotek a opět odjedou. Určitě by byla ale škoda tohle místo nenavštívit. Spojte to s pěknou procházkou a určitě si to užijete.

4. Mramorový kostel – Jedna z dominant Kodaně, kterou nemůžete přehlídnout. Stavba kostela se jim protáhla na několik století, kvůli vysokým cenám mramoru.

5. Nyhavn – Vodní kanál, kolem kterého je vystavená pestrobarevná čtvrť Nyhavn. 

6. Dansk design center – Marika by nemohla odjet bez navštívení místního designového centra, které vás inspiruje každičkým detailem. 

a DSC_2943 DSC_2897

To bychom nebyli my, abychom si k takovému výletu nepřidali i spousty podniků, které musíme navštívit 🙂 Blogeři mají těžký, ale nádherný život, kterým se musíme všichni projíst 🙂 A Kodaň je na to jako dělaná. Tady na to jídlo potřebujete minimálně měsíc, abyste mohli říct, že jste ochutnali opravdu vše, co stálo za to. Kodaň je také místem, kde můžete najít 5. nejlepší restauraci na světě, kterou je NOMA. Tentokrát nám to nevyšlo, ale máme ji v hledáčku. Jednou se tam určitě dostaneme 🙂 

Tady pár tipů, kam se zajít dobře najíst:

1. Wulff & Konstali –  brunch

2. PapirØen Street Food – oběd

 3. Höst – večeře

4. Ol & Brod – oběd nebo večeře

5. 108 – večeře

6. Baest – večeře

7. Torvehallerne – tržiště s jídlem

DSC_2901 DSC_2893 DSC_2924 DSC_2935

Za ten prodloužený víkend jsme stihli téměř vše co jsme stihnout chtěli, ale jednoznačně se sem musíme znovu vrátit, protože jsme si Kodaň zamilovali. Jakmile bude tepleji, balíme kufry a vyrážíme opět směr sever 🙂 

jmena-marika-jirka1