Je pěkné vidět, že i ve velkém městě, jako je Praha, se stále dodržují trochu ty tradice. Tento víkend vrcholí masopust a tak jsme se i my vypravili na jeden takový podívat. Nejsme zrovna typ lidí, kteří by dodržovali postní období před Velikonoci, ale vyrazit si na masopustní slavnosti, to je něco jiného :) Na trhu jsme si koupili domácí jitrničky a jelítka a udělali si skvělý oběd.
Vypočítat, kdy přesně se konají masopustní slavnosti, je poměrně matematický oříšek. Nicméně, tohle období trvá celkem dlouho. Začíná po svátku Tří králů, který je v lednu a vrcholí masopustním úterým, které je vždy před Popeleční středou. A tehdy začíná 40ti denní postní období před Velikonocemi. Vím, taky jsem si to musel několikrát pročítat, abych si to v hlavě srovnal, kdy přesně začíná a končí tyhle svátky :) Ale to nic nemění na tom, že může člověk vyrazit o víkendu na masopustní slavnosti a užít si dosyta všechny dobroty, které s tím souvisí.
My jsme byli o víkendu na Karlínském náměstí, kde se masopustní slavnosti konaly o něco dříve než jinde. Tento víkend, počínaje zítřejší sobotou, se budou pořádat další slavnosti na několika místech v Praze. Rozhodně stojí za to se na slavnosti vydat. Člověk narazí na spousty dobrot, kterými se posilní před postními 40ti dny před Velikonoci. My rozhodně půst držet nebudeme, ale do dobrot se pustíme tak jako tak :)
Jak už jsem říkal, koupili jsme si pár těch jitrniček, jelítek a udělali si skvělý oběd. Dali jsme si k tomu dobré zelíčko, domácí chleba a pustili se do toho. Mastnota nám stékala po bradě a nedalo nám vůbec žádnou práci všechno to jídlo spořádat do posledního drobečku.
A co dalšího patří k masopustu? No přece masopustní koblihy :) Ty se tady na blogu objeví o víkendu, rozhodně si je nesmíš nechat ujít.
Co je vaše oblíbené masopustní jídlo? Určitě se s námi poděl :) a dej vědět, jak jste si masopustní slavnosti užili vy.