Mandlový koláč s malinami - Kitchen story

Mandlový koláč s malinami

Když jsme loni přemýšleli co všechno si zasadíme do naší malé zahrádky, tak první co od Jirky zaznělo byly maliny!! A tak jsme nakonec k bylinkám, jahodám, rybízu, rajčatům a ostružinám nasázeli taky maliny. Když jsem posbírala úrodu, tak jsem si řekla, že je třeba z těch dvou hrstí malin něco udělat 🙂 Vznikl tenhle mandlový koláč.

Mandlový koláč s malinami
11
Porce: 6 – 8         Čas přípravy: 15 minut Doba pečení: 45 – 50 minut
 
Těsto:
200 g mletých mandlí
100 g špaldové mouky
1 lžička kypřícího prášku
150 g změklého másla + na vymazání formy
70 g třtinového cukru
2 celá vejce
1 lžíce amareta
1 vanilkový lusk
60 ml mléka
 
K dozdobení:
120 g malin
4 lžíce mandlových plátků
 
Mandlový koláč s malinami
2

– Troubu rozehřejte na 180°C. Dno koláčové formy o průměru cca 24 cm vyložte pečícím papírem a okraje vymažte máslem.

– Ve zvláštní míse smíchejte suché ingredience, mleté mandle, špaldovou mouku a kypřící prášek.

– V menší míse utřete změklé máslo a třtinový cukr, do kterého následně přimícháte celé vejce, amareto a semínka z vanilkového lusku. Vše přimíchejte do mísy k suchým ingrediencím.

– K ingrediencím přilévejte postupně mléko a vytvořte hladké těsto, které vylijte do formy a rovnoměrně rozprostřete.

– Nahoru těsta poklaďte dobře umyté maliny a poté poklaďte plátky mandlí.

– Vložte do rozehřáté trouby a pečte 45 – 50 minut.

TISKNOUT RECEPT

Mandlový koláč s malinamiJsou recepty, u kterých se mouka nevyplácí vynechávat a tento koláč je zdárným příkladem. Zkoušela jsem koláč udělat několikrát a pokaždé má bezlepková varianta nedopadla úplně podle mých představ. Těsto bylo spíš sypké a dost suché, tak nezbylo nic jiného než se trochu vzdělat a porozhlédnout se, co se s tím dá dělat. A vítězně mi z toho vyšla právě špaldová mouka, kterou i Jirka nakonec dobře snáší, takže ji čas od času používám. 

Hlavním rozdílem mezi klasicky bílou pšeničnou moukou a tou špaldovou je, že bílá mouka se mele z obroušeného zbaveného klíčku a obalové části, takže je zbavena většiny živin. Zatímco špaldová mouka je mouka celozrnná. Vyrábí se z nešlechtěného druhu pšenice, takže obsahuje velké množství cenných látek a obsah lepku je v ní menší než v klasické mouce. 

Pokud byste měli nějakou radu, jak se v těchto typech receptů úplně vyhnout mouce, určitě budeme rádi za každou vaši zprávu nebo poznatek. Pořád se učíme a tak každou radu uvítáme 🙂 Jak se říká, dobrá rada nad zlato!

jmena-marika1