Levandulová bábovka - Kitchen story

Levandulová bábovka

Už na několika našich akcích jsme připravovali levandulovou bábovku a měla neskutečný úspěch. Recept jsme i na vyžádání posílali do zpráv a emailů, a tak mi teď přišla škoda se o to se všemi nepodělit, když je to taková dobrota. Tady je, vynikající levandulová bábovka, naprosto neotřelý recept, který bude chutnat úplně všem!

DSC_0168-1024x680

ingredience-300x176

250g polotučného tvarohu
200g polohrubé mouky
100g hladké mouky
200g másla
170g krupicového cukru
4 vejce
4 lžičky kypřícího prášku
1 sáček vanilkového cukru
menší hrst levandulových květů
 

Příprava je opravdu jednoduchá, takže žádné výmluvy, proč dnes nepéct! Většinu věcí na bábovku budeš mít nepochybně doma, levandulové květy nejspíš ne, tak se stav cestou domů do obchodu, ať se na to hned můžeš vrhnout. A neodkládej to na později, znáš se, jakmile si sedneš na zadek, už nic neuděláš. Všichni to máme přeci stejně :)

Zbožňuju tenhle typ tvarohových bábovek,mohl bych se po nich ubít a tak mi je Marika musí pravidelně připravovat. Jakmile tam tvaroh není, přijde mi, že bábovka ztrácí na vláčnosti a už se drolí od pusy. Nejspíš jsem rozmazlený chlap :) Vrhneme se na to, ať to máme za sebou a svačinka bude připravená.

DSC_0060-1024x680

Postupem se tenhle recept od ostatních bábovek vůbec neliší, změklé máslo utři s cukrem a postupně přidávej žloutky. Z bílků budeme dělat sníh, tak si je dej bokem do zvláštní mísy. K máslu se žloutky přidej tvaroh a pořádně promíchej, aby ti vznikla souvislá vrstva. V další míse smíchej všechny suché ingredience, mouku, cukr, prášek do pečiva a levandulové květy. S těmi opatrně, když jsem bábovku dělal poprvé já, dal jsem do těsta hrst velkou .... konečný výsledek chutí připomínal spíše mýdlo než dezert. Menší hrst bude bohatě stačit. Nakonec suchou směs přidej k té tvarohové. Z bílků si vyšlehej tuhý sníh, do kterého v průběhu šlehání můžeš přidávat trošku krystalového cukru, aby byl opravdu krásně vyšlehaný. Všechno pak společně promíchej s tvarohovým těstem.

DSC_0171-1024x680

Formu na těsto si vymaž máslem a vysyp hrubou moukou, pak už stačí jen nalít do formy těsto a bábovka může do trouby na 180°C, takových 45 minut. Každá trouba to má trošku jinak, tak si v průběhu pečení vyzkoušej upečenost špejlí, která musí být po vytažení suchá.

A teď přijde ta nejsložitější a nejnáročnější část pečení. ČEKÁNÍ! Po vytažení z trouby vyklop bábovku na mřížku, aby vychladla a musíš ji nechat chvíli vychladnout. Kolikrát jsem se neudržel a bábovku si nakrájel už teplou! Ta vůně a následná chuť jsou prostě BOŽÍ!!! Bábovku pěkně pocukruj a můžeš ji předložit strávníků k posouzení.

No nic, taky si dám kousíček :)

JIrka-podpis-300x223