Jablkovo-pomerančová galetka - Kitchen story

Jablkovo-pomerančová galetka

Po malé odmlce je tu pro vás další recept. My s Jirkou milujeme sladké, tak to prostě je, ale snažíme se používání cukru jako takového co nejvíce omezit. Když už si něco sladkého dáme, je to skoro vždy z domácí výroby, abychom měli kontrolu nad tím kolik a čím sladit. Třeba dnešní recept na jablkovou galetku je podle nás něco, na co se vždycky budeme těšit, tak doufám, že to budete mít stejně.

Jablkovo-pomerančová galetka
11
Porce: 6 – 8   Čas přípravy: 20 minut   Doba pečení: 45 minut
 
Na těsto:
120 g hladké mouky ( pro bezlepkovou variantu použijte mleté mandle )
10 g třtinového cukru
2 g soli
70 g studeného másla
2 – 3 lžíce ledové vody
 
Náplň:
2 – 3 jablka
šťáva z ½ pomeranče
kůra z ½ chemicky neošetřeného pomeranče
2 lžíce třtinového cukru + na posypání
1 ½ lžíce hladké mouky ( pro bezlepkovou variantu naraďte bramborovým nebo kukřičným škrobem )
1 lžíce brandy
špetka soli
 
vejce na pomazání
DSC_4964 Jablkovo-pomerančová galetka Jablkovo-pomerančová galetka
 
2

– V míse smíchejte hladkou mouku, sůl a třtinový cukr. Máslo nakrájejte na menší kostičky a začněte propracovávat. Postupně přidávejte ledovou vodu, dokud nebudete mít hladké těsto. Zabalte do potravinářské folie a nechte odleže v lednici 1 hodinu.

– Jablka zbavte slupky i jádřince a nakrájejte na kolečka o tloušťce 2 mm. Dejte do větší mísy, zasypte hladkou moukou, cukrem, špetkou soli a přidejte šťávu i kůru z pomeranče a lžíci brandy. Dobře promíchejte.

– Troubu rozehřejte na 180 °C.

– Odleželé těsto vyválejte na pomoučněném vále na tloušťku cca 3 mm a přesuňte na plech vyložený pečícím papírem.

– Ochucená jablka poklaďte do středu těsta tak, aby vám zbyly přibližně 3 cm okraje. Jakmile máte všechny jablka na místě, zahněte okraje těsta přes ně a přes náplň přelijte všechnu zbylou šťávu.

– Vejce rozšlehejte a potřete jím okraje těsta. Následně zasypte jak okraje, tak náplň třtinovým cukrem. Na galetce se tak vytvoří jemný karamel.

– Dejte péct do trouby na 180 °C na 45 minut.

Tisknout recept

Jablkovo-pomerančová galetka Jablkovo-pomerančová galetka Jablkovo-pomerančová galetkaPokud se budete chtít pustit do bezlepkové varianty určitě to taky půjde 🙂 Místo hladké mouky dejte stejné množství mandlí. Když je rozmixujete/rozemelete, vytvoříte si v podstatě mouku mandlovou. Co se náplně týče, můžete pustit fantazii na špacír. My už jsme galetku dělali snad se vším co vás napadne. Na zahrádce nám začali dozrávat první jahody, takže další náplň je více než jasná  🙂

jmena-marika1