Nevím jak vy, ale mě je v tomto zamračeném počasí pořád zima a tak se musím neustále snažit, abych se něčím zahřála. Neustále piji spousty čajů, ale co mě zaručeně uspokojí a pohladí na duši, to je dobrá polévka z domácího vývaru. Jirka těch vývarů nadělal poslední dobou dost, takže máme plný mrazák a v lednici je vždy jeden připravený. Vývar, kam se podíváš. Takže jsem si jeden z nich vzala a tentokrát se pustila do fazolové polévky, z jednoho receptu jsem udělala hned dvě 🙂
Počet porcí: 4 Čas přípravy: 20 minut – 1 cibule – 2 stroužky česneku – 3 plátky pancetty – 2 hrnky bílých máslových fazolí – 1l zeleninového vývaru – 3 lžíce olivového oleje – čerstvá majoránka – čerstvé oregáno – čerstvá saturejka – sůl, pepř – olivový olej – vinný ocet (volitelné)– Na rozpáleném rendlíku si lehce opražte na kostky nakrájenou pancettu. Určitě to nepodceňte, opražená pancetta dodá polévce spoustu chuti. Trošku si dejte bokem, aby jste ji mohli použít při servírování.
– Cibuli si oloupejte a rozpulte v půli. Aby se vám lépe krájela, rozhodně si ji ponechte se stonkem, bude vám při krájení držet cibuli pohromadě. Ideální bude použít velký kuchařský nůž, se kterým se vám bude snadněji krájet. Následně pomocí něj cibuli nakrájejte na drobné kostičky a stejně tak i stroužky česneku. Nejdříve k pancettě přidejte cibuli a až po několika minutách na chvíli česnek. Rychle se připaluje, tak s tím musíte počítat.
– Zalijte vývarem a přidejte máslové fazole. Pokud použijete tak jako my fazole z konzervy, už jsou měkké, takže není potřeba je nijak dlouze vařit. Dobře osolte, opepřete a nechte projít varem.
– V jedné variantě je takto polévka hotová, stačí přidat jen čerstvé bylinky a trošku opražené pancetty.
– Druhou variantu polévky je potřeba rozmixovat. Můžete použít tyčový mixér a nebo tak jako my blender, díky kterému dostanete do polévky více vzduchu. Právě v této fázi mixování přidejte k polévce bylinky, aby jejich síla a vůně byla co nejčerstvější.
– Jako finální tečku použijte kapku olivového oleje a kdo má rád lehce nakyslé i trošku vinného octa. Přece jen fazole o kyselá chuť jdou pěkně k sobě.
Luštěniny jako takové máme obecně moc rádi, jen jak každý z vás ví, po určitém čase se dostavují následky nadýmání a člověk občas lituje, že si něco takového k jídlu dával. Naštěstí i tomuto se dá předejít a to za použití bylinek, jako je právě námi použitá saturejka a nebo také i šalvěj. Obě dvě tyto bylinky působí proti nadýmání, proto by neměly chybět v žádné kuchyni dobré hospodyňky. K fazolům však ideálně chuťově sedne právě saturejka, to je důvod, proč jsme sáhli po ní. Má také spoustu dalších výhod:
– Napomáhá k rychlejší stravitelnosti jídla a posílení organismu. Stimuluje činnost celého trávicího traktu.
– V podobě čaje působí protizánětlivě jak v žaludku, tak tenkém střevě a napomáhá při akutních i chronických průjmech.
– Odvar z ní můžete použít na na dezinfekci dýchacích cest i při průduškovém astmatu.
– Některé zdroje také tvrdí, že je dobrá na mužskou impotenci a ženskou frigiditu, takové afrodisiakum.
Saturejka je hodně aromatická, tak na to pamatujte a řiďte se pravidlem, že méně je více. Fazole jsou chuťově jemné, tak aby je saturejka nepřebila. Přidat můžete vždycky, jen s ubíráním to už moc nejde. Ostatně tak je to u každého receptu, všeho s mírou a pravidelně ochutnávat 🙂
Pro kterou variantu jste vy? Dáváte přednost krémové polévce a nebo raději vidíte co jíte?