Dančí hřbet s kapustovo-bramborovou kaší - Kitchen story

Dančí hřbet s kapustovo-bramborovou kaší

Jednou za čas dostanu chuť na pořádný kousek masa a tentokrát jsem narazil na krásně vypadající dančí hřbet. To je moje velká slabost, pokud někde vidím pěkný kousek masa nemůžu ho tam prostě nechat. Musel jsem se držet, abych si nenakoupil plnou tašku masa. No řekněte, takový poklad … Zvěřině jednoduše neodolám. Pustil jsem se do vaření a zaměřil se na sezónní suroviny, co bylo zrovna k dostání. Po pravdě, moc toho nebylo 🙂 Sáhl jsem tak po mkrvi a kapustě hned ve dvou podobách, růžičková kapusta jako restovaná na másle a listová kapusta, kterou jsem přidal do bramborové kaše a nakonec, jako třešničku na dortu jsem si z ní udělal pečené chipsy v troubě. To vše servírované se silnou omáčkou z červeného vína.

DSC_0028

1

Porce: 2    Čas přípravy: 60 minut
dančí hřbet
snítek rozmarýnu
snítek tymiánu
2 neloupané stroužky česneku 
6 růžičkových kapustiček
2 menší mrkve
máslo
sůl, pepř
 
Kapustovo-bramborová kaše
5 větších listů listové kapusty
4 – 5 středních brambor
mléko
máslo
sůl, pepř
 
Kapustové chipsy
2 listy listové kapusty
kapka olivového oleje
sůl, pepř 
 
Omáčka z červeného vína
2 lžičky rajčatového protlaku
200ml červeného vína
200ml vývaru
máslo
sůl, pepř, cukr
 

DSC_0055

2

– Oloupejte si brambory, nakrájejte na menší kostičky a dejte vařit do osolené vody, dokud dostatečně nezměknou. Listy kapusty si natrhejte, zbavte silných částí, které můžete vyhodit a dejte do rendlíku s mlékem, který budete lehce zahřívat. Lehce osolte. (Kapustu dáváme do mléka, aby změkla a částečně ochutila mléko.)

– Očistěte si mrkev a růžičkovou kapustu a na chvíli ji dejte spařit k bramborám, aby dostatečně změkly. Stačí 4 minutky a můžete je orestovat na másle, kde je dochutíte solí, pepřem, popřípadě troškou cukru. 

– Rozehřejte si troubu na 180°C . Pokud budete chtít dělat i kapustové chipsy, natrhejte listovou kapustu na menší kousky a v misce lehce osolte, pokapejte trochou olivového oleje a dejte do rouby na cca 5 minut. Jen pozor, aby se nepřipálily, to by jinak zhořkly.  Je třeba je koutkem oka hlídat.  

– Očistěte si dančí hřbet od zbytečný šlach tak, že začnete nejdříve uprostřed masa, kdy si část nakrojíte a pak by to mělo jít rukou pěkně stáhnout až do kraje. Tímto směrem se to dělá proto, abyste zbytečně neodtrhávali společně s velkou částí masa. Rozhodně to však nevyhazujte! Použijeme to na tvorbu omáčky. Očištěné maso si dobře osolte, opepřete a na rozpálené pánvi si ke kapce oleje  přihoďte snítky rozmarýnu, tymiánu a lehce rozmáčknuté stroužky česneku. Okořeněné maso dejte na pánev a opečte ze všech stran, aby dostalo pěknou barvu. Jakmile ucítíte, že se bylinky nebo česnek začíná připalovat, vyndejte je z pánve ven. Maso následně dejte na pečící papír a dejte do vyhřáté trouby na cca 4 minuty, aby uprostřed zůstalo pěkně růžové. Vyndejte z trouby a nechte odležet.

– Mezitím si na pánvi od masa udělejte omáčku. Odřezky z masa si přihoďte na pánev a nechte lehce opéct. Přidejte dvě lžičky rajčatového protlaku, nechte lehce zarestovat, přilijte červené víno (alespoň polosladké) a nechte odpařit všechen alkohol. Můžete vrátit zpět do omáčky opečené snítky bylinek a stroužek česneku, zalít vývarem a nechat zredukovat, minimálně na polovinu. Díky tomu bude mít omáčka opravdu sílu a chuť. K dochucení použijte sůl, pepř, popřípadě trošku cukru. Omáčku odstavte z plotny a přeceďte přes sítko.  Nakonec přidejte pár kapek citrónové šťávy a kousek másla. Omáčka by se už neměla vařit, jinak by se máslo od omáčky odpojilo.

– Zbývá si udělat bramborovou kaši. Kapustové listy v mléku si rozmixujte ponorným mixérem a následně část nalijte ke slitým bramborům, společně s kouskem másla a utvořte si krásně hladkou bramborovou kaši. Rozmixovanou kapustu s mlékem přidávejte postupně, abychom měli pod kontrolou tu správnou konzistenci kaše. Pokud je potřeba přidejte trochu soli. 

DSC_0041Kdo se bojí zvěřiny a její výrazné, specifické chuti, dančího se bát nemusí, jeho maso je jemnější. Možná se to zdá jako složité jídlo, ale berte to spíše jako jídlo sváteční. Přeci jen, ani my si takovou dobrotu a tak komplexní jídlo nedělám každý den. I když bych ho jedl klidně častěji 🙂 Pokud se do něho budete pouštět, dobře si pročtěte recept a všechno správně naplánujte. Nikdo ale neříká, že se musíte držet přesně právě našeho receptu. Hlavní je maso a omáčka, všechno ostatní je jen příloha, která se dá všelijak kombinovat a vymýšlet. 

A jak jste na tom se zvěřinou vy? Máte ji rádi?

jmena-jirka