Cuketový perník - Kitchen story

Náš tip:

Ručně vyrobené prkénko z dubového dřeva.

Koupit zde

Cuketový perník

Už od malička jsem zbožňoval perník na plech, po tom bych se mohl utlouct. Jinak jsem na pečené dezerty moc nebyl a je to se mnou tak trochu oříšek 🙂 Marika se tak čas od času snaží něco upéct a protože jsem přísný kritik, hned na mě své recepty odzkouší. Koláče, buchty, perníky, vše musí být krásně vláčné, né příliš sladké, atd. atd. Prostě to se mnou nemá jednoduché. Tentokrát to byl cuketový perník, který připravila. A můžu vám říct, že všechna kritika šla stranou, protože tak skvělý cuketový perník jsem snad ještě nejedl. Tím, že máme k dispozici cukety přímo ze zahrady, máme jich stále dost. A proto se Marika snaží vymýšlet recepty, kde by cuketu použila. A tak tady máte recept na cuketový perník na plech.

 

Ingredience

 

Příprava: 20 minut

Pečení: 20 minut

 

3 vejce

270 g třtinového cukru

200 ml slunečnicového oleje + na vymazání plechu

350 g strouhané cukety

260 g hladké špaldové mouky

2 lžíce kakaa

2 lžíce perníkového koření

1,5 lžíce kypřícího prášku

Postup

 

  • Troubu rozehřejte na 180°C program horkovzduch.
  • Vejce rozbijte do větší mísy a spolu s třtinovým cukrem je vyšlehejte. Poté pomalu přilévejte slunečnicový olej a stále šlehejte.
  • Do vyšlehaných vajec s cukrem a olejem postupně přidávejte ostatní ingredience.  Strouhanou cuketu, hladkou špaldovou mouku, kakao, perníkové koření, kypřící prášek a vše dobře promíchejte.
  • Plech vymažte slunečnicovým olejem a přelijte do něj všechno těsto. Párkrát s plechem lehce poklepejte, aby se těsto rovnoměrně rozprostřelo.
  • Vložte do trouby a pečte 20 minut.
  • Po vytáhnutí z trouby nechte vychladnout.
  • Podávejte zaprášené moučkovým cukrem.

 

Variant, jak podávat perník je nespočet. U nás doma, když jsem byl ještě dítě, se perník rozřízl v půli, namazal se rybízovou marmeládou a přiklopil. Marméládou se pomazala i horní strana a nakonec se zasypal strouhaným kokosem. Dá se říct, že co rodina, to snad jiná variace přípravy 🙂 A tak to má být! V našem případě jsme perník na závěr posypali jen moučkovým cukrem a rovnou se do něj pustili. Moc dlouho nám to nezabralo a bylo po perníku.

 

A co váš recept na perník, jak si ho připravujete u vás doma?

 

Marika a Jirka