Určitě jste viděli náš poslední článek, kam jsme dávali fotky z našeho posledního Gastrokroužku ( článek najdete zde ). Spousta z vás se nás ptá, co jsme to vlastně vařili a jestli můžeme dát recept právě na chobotnicový salát, který jsme měli na starosti my dva s Marikou. A tak ho tady máte 🙂




– Dejte vařit alespoň 3 litry vody ( ideálně zeleninového vývaru ), který ochuťte vinným octem a solí.
– Chobotnici čistěte, většinou už je vykuchaná, tak jen zkontrolujte její ústa, případně ji zbavte chrupavkového zobáku. Dobře ji omyjte, abyste z chapadel dostali písek, který tam stále může trochu být. Jakmile se začne voda vařit, chytněte očištěnou chobotnici za hlavu a ponořte ji do vroucí vody na cca 5 vteřin a pak vytáhněte. Takto opakujte alespoň třikrát. Chapadla se krásně stočí. Nakonec ji tam ponořte celou a nechte vařit na středním plameni do změknutí, 1 až 1,5 hodiny.
– Salátové brambory dejte vařit do dobře osolené vody i se slupkou. Neměly by být po uvaření moc měkké, tak je občas zkontrolujte.
– Uvařen brambory nechte vychladnout a poté zbavte slupky. Nakrájejte je na menší kousky, můžete na plátky nebo jako my v našem případě na polovinu a následně na 2 až 3 menší kousky. Vložte je do větší mísy, kam přidejte na drobno nakrájenou červenou cibuli spolu s nakrájenou sterilovanou okurkou. Hladkolistou petržel nakrájejte na jemno a přidejte k salátu.
– Uvařenou chobotnici nakrájejte na plátky cca 3 mm tlusté a přidejte k bramborám.. Zakroucené konce chapadel si odložte bokem, ty následně orestujte na pánvi do křupava z obou stran, použijte je k finálnímu servírování.
– V menší misce vytvořte zálivku, kterou nalijte do bramborového salátu a všechno společně dobře promíchejte.
– Porci bramborového salátu dejte na talíř, nahoru položte pár listů mixu salátů a jako třešničku na dortu nakonec položte opečené konce chapadel. Celé zakápněte olivovým olejem a můžete podávat.
Foto: Lucie Fenclová
My jsme si vaření z chobotnice celkem dost oblíbili. Z vývaru, ve kterém se chobotnice vaří, aby změkla, si děláme polévku. Byla by škoda toho nevyužít, protože vývaru není nikdy dost. Tady máte odkaz na polévku právě z chobotnice, kterou jsme už kdysi dělali a byla vážně skvělá ( odkaz zde ) .
Někdo se mořských plodů jako takových bojí, ale upřímně musíme říct, že jakmile je jednou člověk zkusí, hned si je zamiluje. Samozřejmě musí být dobře udělané, takže pokud si je chcete dát, dbejte na to, aby byly opravdu čerstvé.
A co vy a mořské plody, co z nich máte nejraději?