CHALUPA MEZI SKLEPY - Kitchen story

CHALUPA MEZI SKLEPY

Jak už asi většina z vás zaregistrovala, máme náš poslední projekt úspěšně za sebou. Bylo to pro nás hodně náročné období a tak jsme moc rádi, že už to máme hotovo. A tím, že nám spousta z vás píše, abychom se o naše radosti i strasti podělili, rozhodli jsme se napsat tento článek. Snad to někoho z vás inspiruje ve vašich projektech a nebo se k nám na Chalupu mezi sklepy budete chtít přijet podívat.

Začalo to jako většina projektů snem a vizí o tom, že bychom jednou chtěli vlastní chaloupku. Jsme velká rodina a často jsme si nějaký objekt pronajímali. A abychom se tam všichni vešli, hledání nebylo vůbec jednoduché. A tak jsme si řekli, že by bylo skvělé, mít něco svého a nemuset se spoléhat na někoho jiného. Hledali jsme asi rok po celé naší krásné zemi. Protože jsme ale měli omezený rozpočet, měli jsme i omezený výběr možností. Od chalupy na samotě uprostřed luk v Českém ráji s vlastními pastvinami, přes statek v jižních Čechách, až k námi vybrané Chalupě mezi sklepy. Marika se narodila ve Znojmě, a i když je to z Prahy docela daleko, podívali jsme se i tím směrem. Moravu máme moc rádi a tak jsme naše hledání zaměřili tam. Po pár neúspěšných návštěvách, jsme našli jednu chaloupku v Horních Dunajovicích. A hned jak jsme dorazili na místo, věděli jsme, že je to ona. Hned si získala naše srdce. Leží na samém okraji vesnice, schovaná ve sklepní uličce, kde najdete klid v prostředí vinných sklípků a krásný výhled na skoro celou vesničku. Proto jsme ji pojmenovali Chalupa mezi sklepy.

“Člověk míní a život mění”. Vysnili jsme si rekonstrukci, která, jak se ukázalo nebyla bohužel možná a museli jsme se velice rychle adaptovat na nový plán. Po pár měsících opatrného rozebírání chalupy, abychom zachovali obvodové zdi, udělali základy a mohli stavět horní patro, jsme zjistili nemilou skutečnost. Po sondách a vyjádření statika, jsme museli vše zbourat. Začít od začátku a postavit chalupu, která nezapadne mezi ostatní, ale zároveň bude maximálně respektovat místo, kde se nachází. Od začátku jsme věděli, že chceme maximálně vycházet z původního domu. Rozhodli jsme se tak zachovat stejný půdorys i všechny původní otvory a zachránit co možná nejvíce stavebního materiálu, který nám zůstal z původní chalupy jako kámen, cihly a dřevěné trámy.

Při samotném vyklízení nepořádku nás na zahradě čekalo jedno překvapení. Při vyklízení zahrady jsme našli malý vinný sklípek zasypaný tunou odpadu. Postupně jsme vše vyčistili, vystavěli nový vstup do sklepa, přivedli elektřinu a pořídili krásné dřevěné dveře. Sklep nám teď slouží k uskladnění vína od místních vinařů, které můžete ochutnat při návštěvě naší Chalupy mezi sklepy. Ještě je na něm sice spousty práce, ale pro samotné uskladnění postačí. Na průběžnou rekonstrukci vinného sklípku nebo jeho případné rozšíření si musíme počkat a pracovat na tom postupně.

 

Na starém domě nás hodně inspirovala i bílo-modrá fasáda, typická pro venkovské stavení. Modrá barva se pak v detailech objevuje po celém domě. Hlavní dominantou celého domu je bledě modré kovové schodiště, vyrobené uměleckým kovářstvím Kučera, které vzniklo ve spolupráci s talentovanými designérkami Adélou Lipár Kurdnovou a Petrou Stein, které nám navrhly interiéry a vtiskly chalupě nezaměnitelný vzhled.

Tím, že jsme dům začali stavět v době rozkvětu a ekonomické “pohody”, kdy všeho bylo dost, úrokové sazby byly nízko, i náš původní rozpočet byl na mnohem nižší částku, než kde jsme nakonec skončili. Schytali jsme totiž krizi kolem coronaviru, války na Ukrajině a tím pádem i několikráté zdražení. V létě jsme i pár měsíců nemohli stavět, protože prostě nebylo z čeho a tak se nám to nejen všechno pěkně prodražilo, ale hlavně časově prodloužilo. Ale z výsledku máme opravdu velkou radost. 

Asi jsme Chalupu mohli postavit levněji, ale bohužel ne z přírodních materiálů jako kámen, cihla a dřevo. Kolikrát za život se vám podaří postavit nebo rekonstruovat dům? Nikdy? Jednou? My to chtěli udělat pořádně, aby se tu hezky žilo nám, návštěvníkům i dalším generacím.

A teď už k samotným interiérům a vybavení, které vás všechny zajímá nejvíce. Od začátku jsme věděli, že chceme mít co nejvíce otevřený prostor a toho jsme se dočkali. Právě nejlépe se cítíme v tomto velkém otevřeném prostoru v přízemí, kde jsme propojili halu, jídelnu, kuchyni a obývací část v jednu velkou místnost. Byl to vždycky náš sen, který se tímto splnil. Moc rádi trávíme čas pohromadě, ať už s rodinou nebo kamarády a tenhle prostor je na to ideální. Velkou dominantou tohoto prostoru, hned vedle modrého schodiště je obrovské dřevěné okno na terasu a do zahrady od firmy Maskop. Těm se krásně podařilo vyrobit i okna do původních otvorů, které měly atypický, oblý tvar v obývacím prostoru hned vedle televize The Serif od Samsungu. 

Nejvíce nároků jsme měli na kuchyni, kterou jsme spolu s jídelním stolem nechali vyrobit v truhlářství Litera a doplnili ji spotřebiči od značky Electrolux. Bílé spotřebiče vedle masivního drásaného dubového dřeva udělaly a pracovní desky z Corianu ( odstín White Jasmine ) obrovskou parádu. Kuchyni jsme doladili kovovými úchytkami  a mosaznou baterií. A díky otevřenému prostoru a velkému ostrůvku jsme pořád součástí dění ve společném prostoru.

 

Společnému prostoru vévodí velký stůl, až pro deset lidí, který obklopují krásné židle od firmy TON. Od této české značky jsou také křesílka v rohu u krbových kamen, barové židličky u ostrůvku i konferenční stolky v obývacím pokoji. Na tyhle kousky se nedá říct nic jiného, než, že je to jedna velká nádhera. Při jejich vybalování jsme z nich měli obrovskou radost. Nad stolem jsou potom závěsná svítidla Muuto Strand open a ve zbytku Chalupy jsme využili porcelánová nástěnná a závěsná světla od Bydlení Bohemian. Zásuvky a vypínače jsme použili také porcelánové a to od firmy KatyPaty.

 

 

Ve finální fázi zařizovaní nám byl největším pomocníkem vyhledávací portál FAVI, přes který jsme našli spoustu nábytku a doplňků. Ať už to byly postele, rozkládací pohovky, vybavení do kuchyně nebo na terasu. Určitě doporučujeme se k nim podívat, protože máte vše přehledně na jednom místě. V neposlední řadě jsem prolezli různé antiky a bazary, kde jsme nakoupili autentický nábytek a spoustu doplňků, které chalupě přidaly na útulnosti a hezky ji zabydlely. Z chalupy jsme nechtěli vytvořit skanzen a proto ta kombinace něčeho nového a starého.

V chalupě jsou dvě ložnice a v obou je největší dominantou váleček na stěně. Měli jsme štěstí na místního malíře pokojů pana Černíka, který vlastní víc jak stovku válečků, takže bylo opravdu z čeho vybírat. Ložnice jsme vybavili čalouněnými postelemi od značky Muzza. Velký důraz jsme kladli i na výběr lůžkovin. Najdete u nás to nejpříjemnější povlečení od české značky Lejaan , do kterého jsme se zamilovali na první dotyk.

Každá ložnice má vlastní koupelnu. Jedna s vanou a oknem s výhledem na soukromou terasu a druhou s prostorným sprchovým koutem. Do obou koupelen jsme pořídili obklady z prodejny Vinci projekt a umyvadla značky Cielo.

Nedávno jsme si uvědomili, že bychom o celém projektu mohli povídat celé hodiny. Ale to by asi nebylo ani ke čtení, kdybychom to celé pojali mnohem detailněji. Snad jsme vám zodpověděli na ty nejčastější dotazy kolem naší Chalupy mezi sklepy. Tímto článkem bychom také chtěli moc poděkovat všem, kteří se s námi na tomto projektu podíleli, byl to opravdu velký kus cesty, který jsme ušli. Pokud by vás zajímalo cokoli dalšího, budeme moc rádi, když nám napíšete a nebo si můžeme popovídat osobně, na návštěvě na naší Chalupě mezi sklepy 🙂

 

Věříme, že se vám tam bude líbit tak, jako nám. Dali jsme do toho srdce, tak snad se u nás budete cítit jako doma.

Jirka a Marika