Borůvkovo-ostružinové tiramisu - Kitchen story

Borůvkovo-ostružinové tiramisu

Tiramisu jako takové patří už ke stálicím v našich dezertech a celá rodina si ho dost oblíbili. Když se pořádá nějaká rodinná oslava, je to právě tiramisu, které asi vede a dělá se vždy ve velkém. My jsme se na to podívali trošku z odstupem a použili sezónní ovoce jako takovou třešničku na dortu. 

Borůvkovo-ostružinové tiramisu
11
Porce: 4       Příprava: 15 minut
 
250 g mascarpone
2 vajíčka
4 lžíce cukru
mandlový likér Amaretto
silná káva
8 kusů bezlepkových cukrářských piškotů
hrst ostružin
hrst borůvek
 
DSC_9208
 
2

– Žloutky oddělte od bílků, ty si dejte do zvláštní mísy a vyšlehejte žloutky s cukrem do pěny. Ke žloutků následně zamíchejte mascarpone.

– Z bílků ušlehejte tuhý sníh, který opatrně vmíchejte ke žloutkům s mascarpone. Vznikne vám základní krém.

– Uvařte si opravdu silnou kávu, do které nalijte kapku mandlového likéru Amaretto. Musíte s ním opatrně,  abyste ho tam neměli moc. Cukrářské piškoty následně namočte v kávě a vyložte s ním dno skleničky, ve které budete dezert podávat. My jsme použili bezlepkové cukrářské piškoty a byly super!

– Část, necelou polovinu, ostružin a borůvek spolu rozmixujte v mixéru, abyste si udělali ovocný přeliv. Pokud máte ovoce dostatečně zralé, není třeba ho doslazovat, ale pokud to není úplně ono, můžete použít med. Do každé skleničky tak přijde půl až jedna lžíce přelivu na piškoty.

– Nakonec sklenici naplňte připraveným krémem z mascarpone a dejte zatuhnout do ledničky, alespoň na 2 hodiny.

– Před servírováním použijte k dozdobení zbývající ostružiny s borůvkami.

TISKNOUT RECEPT

Borůvkovo-ostružinové tiramisuPokud se bojíte, že nemáte úplně čerstvá vajíčka a že by tam něco mohlo hrozit, oddělené žloutky s cukrem vyšlehejte nad vodní lázní, takže si vlastně vytvoříte žloutkový krém, který následně zamícháte do mascarpone. A místo sněhu z bílků použijte 33% smetanu, kterou vyšleháte do šlehačky. Jedno je ale vždy stejné, krém s mascarpone se sněhem (  nebo šlehačkou ) do sebe zamíchávejte opatrně, aby se zůstal pěkně nadýchaný. Ale jak rád s oblibou říkám, hlavně se toho nebojte, protože to jídlo to pozná a prostě se vám nepovede 🙂

Samozřejmě, pokud budete chtít tiramisu klasické, můžete se podívat na náš první recept a udělat to podle něj ( recept najdete zde ). U nás jako by se po něm vždycky zem slehla, jak se do něj všichni pustíme. 

Tak jen do toho!

jmena-jirka1