Bezlepkový banánový chlebíček - Kitchen story

Bezlepkový banánový chlebíček

Znáte to určitě sami, kdy se vám stane, že čas od času šmejdíte po bytě a hledáte něco dobrého na zub. Já to mám takhle se sladkým a protože sladké domů vůbec nekupujeme, je to poměrně velký oříšek najít něco uspokojivého. Musela jsem si tak přijít s nějakou zdravou náhradu, která na doslazení potřebuje jen 2-3 lžíce medu. Navíc je tento recept bez lepku a laktózy, takže si na něm může pochutnat i Jirka.

DSC_0127

1
Čas přípravy: 10 minut        Čas pečení: 55 minut
 
4 středně velké zralé banány
3 vejce
1 lžička vanilkového extraktu
2-3 lžíce medu
60ml kokosového oleje
300g mletých mandlí
1 lžička kypřícího prášku
1 lžička skořice
100g borůvek nebo mix lesního ovoce ( můžete vynechat) 
 

DSC_0125

2

– Troubu si  zapněte na 170°C, aby byla dostatečně rozehřátá a připravená na pečení.

– Pro tento recept je potřeba, aby banány, byly opravdu dost vyzrálé. V misce je nejdříve vidličkou dobře rozmačkejte.

– Mandle si rozmixujte ve stolním mixéru pěkně na jemno. V tomto receptu nám nahradí mouku.

– V míse spojte banán, rozsekané mandle a všechny  ostatní ingredience a společně dobře promíchejte.

– Pokud se rozhodnete přidat borůvky, tak právě teď je ten správný čas. S nimi je chlebíček ještě o něco lepší. Můžete však použít třeba i mix lesního ovoce.

– Dejte do formy na chleba vyloženým pečícím papírem a nechte péct při 170°C alespoň 55 minut.

DSC_0132Od doby, co se mnohem více zajímáme o jídlo jako takové, každým dnem přicházíme na nové a hodně zajímavé informace o nich. Zrovna právě o banánech jsem se dozvěděla spoustu nového. To, že jsou banány skvělým prostředkem na získání energie, ví snad každý, ale co mě dříve ani nenapadlo, banány jsou nejlepší k jídlu až když zhnědnou. Od té doby už je nedáváme do lednice, ale jsou vždy v košíku s ovocem, kde velice rychle dozrají. Banány jako takové vám pomohou překonat deprese právě díky proteinu tryptophanu, který se v těle přemění na námi známy serotonin, ten nám zlepší náladu a potlačí chmury. No a to se v zimě hodí 🙂

Banány obsahují vysoké množství antioxidantů, vitamínů  a minerálů, takže bychom je všichni měli zařadit na svůj jídelníček, třeba jako takovou rychlou svačinku. Dodají nám už zmiňovanou energii, ale hlavně do sebe dostaneme spoustu dobrých věcí. Navíc, pokud třeba trpíte zácpou, díky vláknině v nich obsažené, vám obnoví pohyb střev. A naopak při průjmech pomáhá banán obnovovat přátelské bakterie ve střevech. 

DSC_0148Díky banánům je chlebíček krásně vláčný a vydrží vám opravdu několik dní jako čerstvý. Skvěle se hodí k snídani nebo k svačině, takže ho pravidelně balím Jirkovi do práce. Navíc se nemusíte bát mlsání, protože v něm není nic špatného a člověk tak dělá i něco pro sebe. 

Jak jste na tom s mlsáním vy? Co vás zaručeně uspokojí?

jmena-marika