Asijská kachní polévka - Kitchen story

Asijská kachní polévka

Od doby, co se musíme hlídat v tom, co jíme s ohledem na Crohnovu chorobu, mnohem častěji tak saháme nejen pro recepty, ale i inspiraci právě do Asie. Jídla jsou lehká a ve většině případů neobsahují lepek ani laktózu. Ale to je spíš takový bonus, protože tahle jídla jsou hlavně plná neskutečných chutí a vůní! Nejvíc mě na tom baví, že je všechno hotové během chviličky a člověk u toho nestráví dlouhou dobu. Co se ingrediencí týče, nezoufejte! Chce to chvíli hledání, ale dnes už ve větších supermarketech není problém je sehnat. A nebo nikdy neprohloupíte, pokud si je objednáte přes internet. Navíc vám ty hlavní dochucovadla vydrží doma poměrně dlouho, takže se to vyplatí si je pořídit. Tak jdeme na to!

DSC_0193

1
Porce: 4    Čas přípravy: 40 minut
 
2 kachní prsa
1 lžičku čínské směsi 5 koření
1 lžíce červené kari pasty
1/2 lžičky mleté kurkumy
400ml kokosového mléka
300ml kachního vývaru (kuřecího)
rýžové nudle Bun
dvě jarní cibulky
hrst čerstvého koriandru
hrst perily
 1/2 červené cibule
2 hrsti mladých hráškových lusků
houby Enoki 
1 limetka
1 lžíce rybí omáčky
 
Kachní vývar:
cca 500g kachních kostí
2 litry vody
1/2 cibule
2cm oloupaného zázvoru
1 mrkev
1 petržel
2 stroužky česneku
1/2 menší chilli papričky
hrst stonků koriandru
1 lžíce rybí omáčky
sůl
 
DSC_0147

2

– Můžete použít klasický kuřecí vývar, nic tím nezkazíte, ale pokud chcete, aby měla polévka opravdu výraznou kachní chuť, udělejte si nejdříve svůj vlastní kachní vývar. V hrnci si nechte na kapce oleje zarestovat kosti z kachny, na menší kousky nakrájenou mrkev s petrželí a v celku polovinu cibule. Chceme, aby dostaly barvu do hněda. Po chvíli přihoďte česnek, který jen rukou lehce zmáčkněte a dejte ho tam i se slupkou, zázvor a chilli. Zalijte 2 l vody a nechte projít varem, následně stáhněte a nechte alespoň hodinu až hodinu a půl táhnout pod poličkou. 

– Troubu si rozehřejte na 180°C, abychom v ní nechali dodělat maso. Kachní prsa si dobře osolte , opepřete a použijte čínskou směs 5  koření (v něm je obsažen mletý badyán, sečuánský pepř, fenykl, skořice a hřebíček), které dobře vmasírujte do masa. Ty pak na rozpálené pánvi s kapkou oleje začněte opékat nejdříve kůží dolů. Chceme, aby se tuk, který je pod kůží všechen vypekl a zůstala nám jen samotná křupavá kůrčička nahoře. Je lepší dělat to na středně nižším ohni, aby se nám nezačaly připalovat. Otočte a opečte je i z druhé strany. A protože na pánvi těžko prsa propečeme, musíte je dát ještě na pár minut do trouby. Ideální je mít je lehce růžová, takže stačí cca 5 minut a budou hotová.

– Na pánvi se zbavte přebytečného tuku a pokud na ni máte připáleniny, raději si vezměte novou nebo použijte hrnec. Já jsem ale wok pánve s výpekem využil na dodělání polévky. Dejte na ní lžíci červené kari pasty a chvíli ji orestujte. Přidejte polovinu kokosového mléka, kurkumu a chvíli provařte. Je lepší si vzít nějakou metličku, abychom pomohli kari pastě a kurkumě se dobře spojit s mlékem. Přidejte zbytek kokosového mléka, polovinu vývaru a přiveďte k varu. Hustotu polévky si regulujte přidáním vývaru, někdo má rád polévku více hustou s intenzivní kokosovou chutí, jiný ne, to už necháme na vás.

– Polévku dochuťte podle vaší chuti, ale držte se ideálně jen doporučených věcí. Lžíce rybí omáčky dokáže pokrm skvěle pozvednout a dát mu asijský nádech a limetka dodá jídlu nasládle kyselou svěžest. Pokud někomu schází pálivost, je lepší si nandat do misky více chilli sám pro sebe, né každý má rád moc pálivé. Navíc červená kari pasta by měla být dostatečně pálivá. 

– Uvařte si nudle podle návodu výrobce a můžete se pustit do kompletace jídla.

– Do připravené misky si dejte rýžové nudle, hráškové lusky ( zbavené tvrdého konve ) v celku a nebo nakrájené na menší kousky (můžete je na poslední minutku hodit do vývaru a nechat spařit, aby lehce změkly), nakrájenou červenou cibuli, houby Enoki, čerstvý koriandr, perilu a jarní cibulku. Nakonec jako třešničku na dortu přidejte na plátky nakrájená kachní prsa. To vše zalijte horkou polévkou a máte hotovo.

DSC_0171Ideální na těchto pokrmech je, že zelenina se do jídla dává úplně čerstvá, maximálně se nechá na minutku spařit, aby změkla. Ale my jsme si zvykli zalívat vše vařícím vývarem, kdy vše zůstane krásně křupavé. Jediné co občas chce chvilku spařit jsou právě hráškové lusky. Záleží zrovna na jaké narazíte, takže někdy je to vážně potřeba. 

Co se hub Enoki týče, ty rozhodně nevařte! Za čerstva jsou krásně křupavá a používají se třeba do salátů nebo právě polévek, pokud je však vaříte, tak jejich nožky ztvrdnou a to už není to pravé. Pokud jste se s nimi ještě nesetkali, rozhodně se po nich podívejte, po houbách shiitake jsou druhými nejoblíbenějšími v Japonsku. Můžete na ně narazit ve větším supermarketu a vůbec z nich nemějte strach. Jsou to japonské houby, které dostaly své jméno právě po stromu na kterém rostou, žádný hlubší a poetický smysl to nemá 🙂 Bílá barva hub je význačná právě pro houby z pěstíren, kdy normálně v přírobě mají hnědavou až zlatavou barvu. Nicméně jsou skvělým zdrojem vitamínu D, obsahují antioxidanty a látky flammulin a proflamin potlačující rakovinu. Takže nejen že si na nich skvěle pochutnáte, ale ještě k tomu pomůžete dodat tělu prospěšné látky.

DSC_0199

U nás je to tak, že si vždy jednou za čas oblíbíme jeden asijský pokrm, který si děláme pořád a pořád dokola, třeba týden v kuse. Tak tomu bylo třeba u Pho Bo polévky, kterou jsme objevili přibližně před rokem (recept najdete zde) a od té doby na ni nedáme dopustit. Ale tak to má asi každý, že si po ochutnání nějaké skvělé jídlo rychle oblíbí a dával by si ho pořád. U nás se to díky blogu obměňuje celkem často, takže u jednoho nikdy nevydržíme až zas tak dlouho 🙂 Jak tak přemýšlím, tak spíš se nám ten list oblíbených jídel dost rozšiřuje.

Jak jste na tom s asijskými jídly vy? Máte je rádi, milujete nebo dokonce nenávidíte? 

jmena-jirka