Pokusů o chleba bylo u nás již nespočet. Nejčastěji jsme pekli bezlepkovýou variantu, jako třeba na recept na chleba se semínky ( recept najdete zde ) a u klasických chlebů jsme se pokoušeli vždy jen s droždím. A upřímně, né vždy jsme se setkali s úspěchem. Rozhodli jsme se pustit se tak do chleba z kvásku, přeci jen, lidí kolem nás, kteří mají kvásek a úspěšně si ho doma pěstují je spousta. Tento recept na domácí kváskový chléb mám od mamky, která ho peče několikrát do týdne už víc než rok a vždy se krásně povede. Je vhodný i pro začátečníky a lidi, kteří s kváskem nemají zkušenosti.
Ingredience
Příprava: 30 minut + kynutí
Pečení: 50 minut
Rozkvas:
3 lžíce kvasu
250 g žitné mouky
250 g vody
Chleba:
rozkvas
500 g žitné mouky
400 g vody
4 lžičky soli
6 lžic slunečnicových semínek
přepuštěné máslo nebo olej na vymazání formy
Postup
- Kvas smíchejte spolu s moukou a vodou. Vytvoříte si tak rozkvas, který přikryjte utěrkou nebo potravinovou fólií a nechte na teplém místě ideálně 12 hodin rozkvasit. My necháváme přes noc.
- Z vytvořeného rozkvasu vždy odeberte alespoň tři lžíce do dobře umyté skleničky s víčkem a dejte do lednice. Máte tak pro příště schovaný kvásek pro další pečení.
- Ve velké míse smíchejte dohromady rozkvas, žitnou mouku, vodu, sůl, 4 lžíce slunečnicových semínek a vytvořte těsto na chleba. Dobře propracujte, těsto přendejte do vymazaní formy na pečení. Zbylými slunečnicovými semínky posypejte chleba a přikryjte čistou utěrkou a nechte kynout na teplém místě 3 – 4 hodiny.
- Troubu rozehřejte na 250°C, klidně 30 minut před samotným pečením, aby byla opravdu rozpáléná.
- Chleba ve formě vložte do rozpálené trouby na 20 minut. Poté stáhněte teplotu na 180°C a pečte dalších 30 minut.
- Po upečení vyndejte chleba z formy na mřížku a nechte vychladnout.
Tip: Chleba můžete ozvláštnit přidáním různých semínek do těsta, škvarek, kmínu nebo třeba smaženou cibulkou.
My používáme kvas žitný a vždy z něj jednou za týden uděláme chleba. Pokud přemýšlíte, kde kvas sehnat, rozhodně se nebojte zeptat ve svém okolí, budete mile překvapení, kolik lidí si domácí chléb dělá právě z kvasu. U nás se uchytila praktika, že si rozkvas necháme vzejít přes noc a chleba pak pečeme ráno, ale záleží na každém.
Část těsta na chleba, si vždy odebereme a dáme do menších kulatých formiček. nahoru těsta přidáme hrubozrnou sůl a kmín a po upečení máte skvělé domácí dalamánky 🙂 V troubě jsou o trochu kratší dobu než chleba, tak si je jen musíte vyndat o trochu dříve.
Chleba uchovávejte zabalený v utěrce, vydrží vám skvělý několik dní.
A jak jste na tom vy a pečení domácího chlebu? Začali jste v době karantény péct?
Marika