Ořechová bábovka bez lepku

Co se bezlepkového pečení týče, trošku jsme s tím v začátcích bojovali. Těsto nelepilo jak jsme byli zvyklí, chovalo se úplně jinak a ve výsledku to byla pěkná sušárna, takže jsme museli každé kousnutí řádně zapít, aby se nám z pusy neprášilo. Ale protože jsme se jen tak nedali a pořád zkoušeli a zkoušeli, nakonec jsme tomu přišli na kloub. Měla jsme z toho tak velkou radost, že se mi povedla a i Jirka, věčný kritik, mi ji pochválil a tak jsem sem recept na ni musela hned dát 🙂 

DSC_1020
1
Čas přípravy: 20 minut    Čas pečení: 40-50 minut 
 
2 zralé banány
3/4 hrnku bezlepkové mouky (100g)
1 a 1/2 hrnku mletých vlašských ořechů (150g) + 1/2 hrnku na vysypání formy
3/4 hrnku třtinového cukru (100g)
3/4 hrnku ghee (100g) nebo oleje 
4 vejce
1 lžička vanilkového extraktu
špetka soli
1 lžička jedlé sody
 
DSC_1005
 
2

– Troubu si rozehřejte na 160°C, formu na pečení si vymažte přepuštěným máslem a vysypte formu mletými ořechy.

– Vajíčka si postupně rozklepněte a oddělte zvláště žloutky a zvláště bílky. Žloutky společně s cukrem a špetkou soli vyšlehejte. Následně přidejte vanilkový extrakt, rozpuštěné ghee a dobře vyšlehejte do pěny.

– Ve velké míse smíchejte suché ingredience – mouku, ořechy a sodu. Mouku můžete prosít, aby byla bábovka nadýchanější.

– Banány si oloupejte a zvlášť v misce rozmačkejte vidličkou. Ty pak společně s vyšlehanými žloutky přidejte k suché směsi a vytvořte těsto.

– Jako poslední je třeba vyšlehat bílky, které se do těsta nakonec opatrně vmíchejte.

– Hotové těsto nalijte do formy a dejte péct na 40-50 minut. Pomocí špejle zkontrolujte jestli je bábovka hotová, musí být po vytáhnutí z bábovky suchá. Ideální je bábovku vyklopit z formy ještě teplou.

DSC_1026Díky banánu dostanete do těsta vlhkou složku, díky které bude bábovka krásně vláčná. To můžeme potvrdit z vlastních zkušeností, můj první pokus se opravdu nepovedl. To abyste věděli, že i u nás se čas od času něco nepovede 🙂 Důležité je to nezvládat a nezahodit zástěru hned u prvního nezdařeného pokusu. 

Tuhle ořechovou bábovku rozhodně zařadíme do našeho oblíbeného repertoáru k levandulové bábovce (recept najdete zde), kterou jste si všichni moc pochvalovali. Teď jen doufáme, že vám i tenhle kousek bude chutnat stejně, ne-li více 🙂

Máte svou osvědčenou recepturu na bábovku? Nejvíc by se nám teď hodil bezlepkový recept 😉  Podělte se!

jmena-marika