Ryba v papilotě - Kitchen story

Ryba v papilotě

Jak už je z našeho blogu nejspíše patrné, oba dva jsme velkými milovníky mořských plodů a ryb. Je milé vidět, že trh s rybami se u nás pomalu, ale jistě zlepšuje a že už není tak velký problém sehnat kvalitní a čerstvou rybu. Proto často neodoláme, když na nějakou pěknou narazíme a musíme si ji koupit, ikdyž nebyla zrovna v plánu na jídelním lístku. Tento recept, ryby pečené v papilotě jsme si opravdu oblíbili. Příprava nezabere moc času a přitom je to tak dokonalé! Nepotřebujete na to žádné speciální nádobí, vystačíme si s obyčejným pečícím papírem.

Ryba pečená v torubě

ingredience

Porce: 2   Čas: 30 minut

2 filety z ryby (v našem případě Okounek)
4 filetky ančoviček
stroužek česneku
lžíce oliv
8ks cherry rajčátek
lžička kapar
4 snítky tymiánu
1 citrón
deci bílého vína
sůl, pepř
olivový olej
pečící papír
 

Ryba pečená v troubě

Výstřižek

- Rozložte si pečící papír tak, aby jste do jeho středu položili filet ryby. Na každé straně je třeba, aby papír minimálně 4cm přesahoval na každou stranu. To proto, abychom ho mohli na konci kraje zahnout a vytvořit kapsu. 

- Rybu si dostatečně osolte a opepřete. Následně na ni poklaďte všechny ostatní ingredience (na plátky nakrájený česnek, ančovičky, kapary, olivy, rajčátka, tymián a na kolečka nakrájený citrón). Pokud máte bio citrón, můžete přidat i trochu nastrouhané kůry z něj. 

- Rybu zabalte do pečícího papíru tak, že vám vznikne jakási kapsa. Okraje překládejte směrem dovnitř tak dlouho, dokud vám to ingredience uvnitř dovolí. Na jedné straně si nechte 

- Předtím, než rybu zabalíte úplně, nalijte k ní trošku toho bílého vína. Až poté okraje zahněte i s poslední strany a můžete dát do rozehřáté trouby na 180°C přibližně na 15 minut. Záleží na velikosti ryby

Ryba pečená v troubě

Ryba v papilotě

Ryba v papilotě

Pokud si nevíte rady s výběrem ryby, v každém dobrém obchodě by vám měli poradit. Na tenhle recept je lepší mít rybu s pevnější strukturou masa, aby se vám jen tak nerozpadla. My jsme zvolili Okounka nilského, ale možností je poměrně dost. Tomuto pečení v troubě se říká "en papillote", česky řečeno v papilotě, což je příprava masa v páře. Proto také to víno, které nám nejen rybu krásně dochutí, ale taky uvaří. Ryba tak zůstane krásně šťavnatá a plná chutí. 

Na tomhle receptu mám ráda, že si můžeš balíčky předpřipravit lehce dopředu, než se vrátí drahá polovička z práce anebo než přijde návštěva. Mám tak čas se jim plně věnovat a až nadejde čas, dám rybu do trouby. Líbí se mi, když návštěva před sebe dostane tyhle obyčejně vzhlížející balíčky a přesně neví, co je čeká. Chvíli se zdráhají vrhnout se do trhání papíru, ale když se při prvním natrhnutí, vylinou všechny vůně ven, pustí se do toho naplno. Ta vůně je opravdu neskutečná a člověk z ní okamžitě začnou sbíhat sliny. Tedy nemůžu mluvit za všechny, ale mě se to stává :)

Dobrou chuť!

Marika Podpis