Obrácený hruškový koláč - Kitchen story

Obrácený hruškový koláč

Nedali by jste si uprostřed týdne něco sladkého? Chtěla jsem Jirkovi udělat radost a tak jsem se pustila do obráceného hruškového koláče. Hrušky máme ze zahrádky a vlastně nic speciálního na něj není potřeba. Takže mrkni do spíže a jdeme na to!

DSC_0115

ingredience-300x176

4 zralé hrušky

150g změklého másla + 1 lžíce na vymazání

140g cukru krupice + 3 lžíce na vysypání

3 vejce

200g hladké mouky

1 sáček prášku do pečiva

1 lžička sušeného zázvoru

2 lžíce mléka

4 lžíce tvarohu

 

Tímto receptem jsem se inspirovala v kuchařce pana Vaňka. Ale to bych nebyla já, abych si tento recept lehce neupravila. Pokaždé, když upeču nějaký ten koláč, bábovku a nebo bublaninu, tak to Jiřík prostě moc nemusí. Prý je to na něj suché a kdo ví co ještě. Jakmile však přidám do těsta trochu tvarohu, který těsto zvláční a přidá ji další složku chuti, může se po pečeném zbláznit. 🙂 Malý fígl, který jednoduše funguje.

Do formy na koláč je potřeba dát pečící papír a protože se do kulaté formy špatně dává, obkresli si dno formy a papír vystřihni. Pak si vystřihni pruh, který bude stejně široký jako je výška formy. Takhle vylož formu a papír vymaž máslem. Můžeš dát trošku formy i na spodní stranu papíru, aby ti držel na místě a necestoval. Vysypej cukrem a vylož nakrájenými hruškami. Můžeš použít i jiné ovoce, ideální něco sezónního, co zrovna posbíráš na zahradě a nebo koupíš na trhu.

Utři máslo s cukrem a postupně přidávej vejce, všechno pěkně promíchej a přisypej všechny ostatní sypké ingredience. Nakonec přiliješ mléko a vytvoř si pěkné těsto, které nalij do formy na hrušky.

DSC_0101

Těsto je potřeba péct v rozehřáté troubě na 160°C takových 35 minut. Kuchyní se rozlije krásná nasládlá vůně koláče a kdekomu se začnou sbíhat sliny. Po vytažení z trouby nech koláč chvíli vychladnout. Pak už stačí šikovné ruce, které koláč vyklopí na servírovací talíř. Lehce poprášit moučkovým cukrem a koláč je připravený.

Udělám k němu výborný čaj a taky se do něj pustíme 🙂

Dobrou chuť

Marika-Podpis-300x214