Čokoládové suflé s vanilkovým krémem - Kitchen story

Čokoládové suflé s vanilkovým krémem

Sladkého se nemůžu nabažit, ale poslední dobou jsme ho museli hodně omezit. Nedá se to však vydržet celou dobu a když už máme zhřešit, tak pořádně :) Proto jsme se rozhodli udělat si čokoládové suflé, jehož chuť odlehčíme vanilkovým krémem. Čokoládový zázrak, ale to uvidíte sami :-)

 DSC_0120

ingredience1

Porce: 4-6    Čas: 60 minut

Čokoládové suflé:
150g kvalitní čokolády 85%
4 vejce
2 lžičky hladké pohankové mouky
100g třtinového cukru
4 lžíce Cordialu
máslo na vymazání formiček
2 hrsti vlašských ořechů
6ks kardamonu
 
Vanilkový krém:
4 žloutky
2 lžíce třtinového cukru
250g 31% smetany
vanilkový lusk

 Čokoládové suflé s vanilkovým krémem

Příprava tohoto dezertu je opravdu snadná a vše do sebe krásně zapadá. Jedinou jeho nevýhodou tohoto je, že jakmile ho vytáhnete z trouby, musíte postupovat opravdu rychle a strávníkům ho naservírovat co nejdříve. Když začne chladnout, začne se suflé pomalinku propadat. Tak jen pozor, ať ve finále postupujete rychle a donesete na stůl suflé ve své plné kráse. Při focení jsme si to ověřili na vlastní kůži :-)

Je potřeba si rozehřát troubu na 180°C, ideálně na horký vzduch. Čokoládu si na vodní lázni rozpusť a smíchej rovnou s alkoholem. My jsme použili náš oblíbený Cordial, který se do dezertů skvěle hodí. Ale nic proti ničemu, pokud použijete jiný typ alkoholu. Čokoláda by se měla s alkoholovou částí pěkně spojit, takže tomu metličkou trošku pomoc. Chviličku ji nech vychladnout a přidej mouku, část cukru a žloutky. Využij opět metličku a vše promíchej. V další míse si z bílků a zbytku cukru vyšlehej sníh, který nakonec přijde k čokoládovému těstu. Při vmíchání do těsta opatrně, chceme aby těsto bylo co nejvíce nadýchané.

Menší žáruvzdorné misky si pořádně vymaž máslem a nakonec vysypej nasekanými/namletými vlašskými ořechy a rozdrceným kardamonem. Čím menší kousky uděláš, tím lépe. Já jsem v tomto případě raději využila kamenný hmoždíř. Přebytečné ořechy z misek vyklepej ven, pořád chceme docílit toho, aby dominantní chutí v dezertu bylo čokoládové suflé s vanilkovým krémem a ne výrazná chuť ořechů, ty jsou tam jen jako třešnička na dortu. Do připravených misek pak nalij těsto těsně pod okraj. A protože těsto z misky vyskočí "ven", je lepší ho tam nějak udržet. Nejlepší bude použít pečící papír, který uměle zvýšíme okraje. Takhle vytuněné to můžeš dát péct do trouby na cca 20 minut. Těsto by mělo lehce pružit a přitom vrchní okraj má mít pevnou kůrku.

Než se suflé upeče, pusť se do vanilkového krému. Je to základní recept, který když se naučíš, můžeš pak různě kombinovat a upravovat chutě podle vlastní představy. Smetanu s vanilkovými semínky i vyškrabaným  luskem dej na sporák, ale nesmí se ti začít vařit. Jakmile se bude blížit bod varu, dej ho z plotny pryč. Žloutky si smíchej s cukrem a metličkou vyšlehej. Za neustálého míchání, přilij ke žloutkům po malých dávkách část smetanu, aby si zvykly na vyšší teplotu a nezdrcly se. Jakmile se teplota téměř vyrovná, vrať vše do rendlíku se smetanou a na mírném plameni zahřívej, čímž docílíme zhoustnutí krému. A pořád platí, že nesmíš zapomenout míchat.

Čokoládové suflé s vanilkovým krémem

Čokoládové suflé s vanilkovým krémem

Suflé nám vyskočilo, krém se povedl a nic nebrání v tom pustit se do dezertu. Jen jedno upozornění pro všechny ... jako hostitelé musíte počítat s tím, že tak skvělý dezert si budou chtít hosté dát znovu a znovu a znovu :)

Ať se dílo podaří!!!

Marika-Podpis-300x214