Zdraví nad zlato! - Kitchen story

Zdraví nad zlato!

Jak jste si asi všimli, trošku jsme pro vás upravili vzhled stránek, aby bylo používání blogu pro vás co možná nejlehčí. Zjednodušili jsme pro vás vyhledávání receptů a orientaci na stránkách. Recepty jsme pro vás rozdělili do několika kategorií a podkategorií, díky čemuž si můžete vybrat recepty nejen podle příležitosti, ale třeba i sezóny. Přeci jen chceme, aby jste na stránkách byli jako doma. Pokud máte nějaké připomínky, co vám na stránkách chybí a nebo naopak přebývá, rozhodně dejte vědět. Budeme opravdu rádi za každou z nich, víc hlav víc ví a my budeme moci čerpat z vašich nápadů.

Chtěli bychom moc poděkovat naší kamarádce Lucce z Taste of Place, která nás tak krásně zvěčnila a my máme konečně po dlouhé době pořádné společné fotky, které se nemusíme stydět zveřejnit. Opravdu moc děkujeme!

11923514_10205023769699956_1609238349_o

Určitě jste zaregistrovali, že na stránky dáváme poslední dobou zdravější recepty bez použití laktózy nebo třeba lepku. Vysvětlení pro to je jednoduché, nedávno mi diagnostikovali Crohnovu chorobu, která klade poměrně vysoké nároky na správnou životosprávu. Naštěstí v mém případě zatím není nutné dodržovat až tak přísnou dietu, ale pokoušet to nebudu. Je to výzva jako každá jiná a my jsme ji přijali bez sebemenšího zaleknutí.

Marika mě podporuje jak nejlépe to jako milující manželka umí, takže jsme z jídelníčku vyškrtali všechno, co by tam být nemělo a posunuli se ke zdravějším ingrediencím. To ale neznamená, že nám přestane záležet na chuti a finálním vzhledu jídla! Rádi vám ukážeme, že i zdravá jídla můžou být chutná. 

Pro ty co nevědí, o co při této nemoci jde, tady je pár informací:

- Crohnova choroba je chronické onemocnění, které může postihnout kteroukoliv část trávicího ústrojí. U mě je to přechod mezi tenkým a tlustým střevem, což je nejčastějším postihnutým místem. 

- Onemocnění u nás postihuje cca 5 lidí na 100 000 obyvatel.

- Příčina nemoci není dosud známá. Jedná se o nejspíš o kombinaci několika faktorů - dědičnost, nadměrný stres, oslabení imunitního systému, špatná strava složená z velkého množství tuků a cukrů.

- Choroba se projevuje , kdy se omezí jejich průchodnost částečně a nebo až úplně.

- Crohnova choroba probíhá ve vlnách, kdy se střídají klidnější období s těmi zhoršenými. Postiženého doprovází časté průjmy se stopami hlenu či krve, bolesti břicha, spojené s teplotami, celkovou únavou až se ztrátou na váze. Když to tak vidím zpětně, něco takového mi měli diagnostikovat už dávno na vysoké škole, kdy jsem sice kolonoskopii podstoupil, avšak i přes všechny tyto příznaky mi nebylo diagnostikováno nic. A tím nic myslím opravdu nic.

-  Léčení jako takové je složité právě tím, že dosud lékaři nejsou schopni nemoc samotnou úplně vyléčit. Dokáží ji léčit a potlačit, tak aby byl tento stav nemocnému co nejméně na obtíž. 

- Nicméně je potřeba dodržovat dietu. Neměly by se konzumovat potraviny, které dráždí střevo, jako jsou alkohol, kofein, sycené nápoje, smažená a tučná jídla, bílá mouka, mléčné výrobky, prefabrikované cukry a mnoho dalšího. 

- Díky lékům a správně nastavenému životnímu stylu může člověk postup nemoci dostatečně zpomalit a její projevy potlačit na minimum. 

Chvíli jsme přemýšleli, jestli se o to s vámi máme podělit nebo ne. Nakonec jsme si řekli, že se vás to jako našich pravidelných čtenářů a fanoušků také týká. Přeci jen celá tahle věc ovlivňuje náš osobní život a blog mapuje právě to. Díky blogu však máme velkou výhodu především v tom, že neustále pátráme po nových ingrediencích a receptech. Rádi bychom tak ukázali všem, kteří trpí podobnými nepříjemnostmi a nebo se snaží zaměřit na zdravý životní styl, že i jídlo může nejen vypadat skvěle, ale hlavně, že může skvěle chutnat. 

Samozřejmě, každému sedí něco jiného a co se Crohnovy choroby týče, dieta je dost individuální a každý si ji musí nastavit podle sebe. A tím bych se chtěl i řídit. Nechci se stresovat tím, že už si nikdy nedám hamburger nebo třeba kynuté knedlíky od babičky. Jen se to pro mě stane svátkem. Pokud nás taky potkáte někde na festivalu a nebo v restauraci, kde si užíváme né zrovna příkladné jídlo, nezrohozte se! Nejspíš jste nás právě přistihli při hřešení, kdy si užíváme "svou" chvilku 🙂

Doufáme, že i přes všechny tyhle změny nám zachováte svou přízeň, kterou jste nám až do teď projevovali! Za to bychom vám chtěli moc poděkovat, protože to je motor, který nás stále pohání dopředu.

Díky, že jste s námi!

 

jmena-marika-jirka