Francouzská bageta - Kitchen story

Francouzská bageta

Stejně tak, jako většina z nás, i já miluju vůni a chuť čerstvě upečeného pečiva. Není nad to, když ráno vytáhnu z rozehřáté trouby krásně křupavou bagetu zlatavé barvy s měkkým středem a poslouchám, jak těsně po vytáhnutí kůrka lehce praská. Po kuchyni se rozlije úžasná vůně a člověku se hned objeví úsměv na tváři.  

Bageta, pečení, upéct bagetu, těsto na bagetuZ následujícího receptu budeš moci vytvořit hned několik variací baget. Prvním tvarem je klasická rovná bageta, nebo-li francouzská tyčka (“french stick"), dále pak pšeničný klas (“Pain D´epi") a pistolety, které představují variaci menších bagetek. Předem upozorňuji, že do tohoto receptu se pouštíš na vlastní nebezpečí. Jakmile ho jednou zkusíš, staneš se na něm naprosto závislá. 

 Ingredience (2 ks):

500 g hladké mouky
350 ml vody
20g čerstvého droždí
1,5 lžičky soli

Nákupní seznam

Bageta, pečivo, pšeničný klasDroždí dej do vlažné vody, přibližně na 5 minut, aby se nám vytvořil kvásek. Troubu na maximum. Ve velké míse, nejlépe plastové, která nebude odvádět teplo na rozdíl od kovové, smíchej mouku a sůl. Doprostřed udělej důlek a přilij vodu s droždím. Nejlépe se těsto zpracovává ručně na pomoučněném válu. Těsto bude jemně lepkavé a bude potřeba ho postupně poprašovat moukou. Ale opatrně, ať to nepřeženeš. Těsto musí zůstat měkké, poddajné a mírně lepkavé.Teď je na čase trochu se do toho opřít. Ideální je, aby jsi těsto propracovávala, alespoň 10 minut.Těsto ulož do čisté mísy a přikryj utěrkou. Necháme kynout 90 minut, aby těsto zdvojnásobilo svůj objem. Poté je potřeba těsto lehce stlačit pěstí uprostřed a nechat kynout dalších 45 minut, dokud se těsto nevrátí do svého původního tvaru. Díky tomu získá těsto perfektní strukturu.Těsto si na vále rozděl na dvě poloviny, vytvaruj je do tvaru bagety a ty polož na plech s pečícím papírem. Přikrýt utěrkou a aby toho nebylo málo, nechat znovu odpočinout 45 minut. Teď už zbývá doladit pár detailů a bageta může do trouby. Nožem udělej šikmé zářezy na horní straně těsta, jemně pokropit vodou (to aby byly bagety křupavé a měly krásně zlatavou barvu) a péct 20-25 minut (180°C).Tipy:1) Těsto se může zpracovat a přikryté utěrkou dát přes noc do ledničky. Není potřeba ho stlačovat, protože proces kynutí se zpomalí. A ráno se pak jen vytáhne a vypracuje do požadovaného tvaru.

2)PŠENIČNÝ KLAS (PAIN D´EPI) Postup na těsto je naprosto stejný, jen po vytvarování bagety použij ostré nůžky. Těmi střihnout do těsta, ale nesmíš těsto přestřihnout úplně. Nastřihlý kousek bagety jde jednou doleva, podruhé doprava. Aby vznikl dojem “pšeničného klasu”.

JIrka podpis