Čočkový salát s černou rýží a červenou řepou - Kitchen story

Čočkový salát s černou rýží a červenou řepou

Nevím jak vy, ale my jsme si včerejší silvestrovskou noc užili báječně! Víte, že na to masové slavení moc nejsme, ale tentokrát to bylo super. Po dlouhé době jsme vyrazili ven z města a udělali jsme dobře. A protože rádi držíme tradice, museli jsme si první den v novém roce dát jídlo s čočkou. Jestli máte raději klasiku, tady je odkaz na čočkovou polévku, kterou jsme připravovali na začátku loňského roku. Ale pokud chcete vyzkoušet něco nového, určitě se pusťte do našeho čočkového salátu. 

DSC_0028

ingredience1

4 porce - 60 minut

Salát:
1 hrnek čočky
1/2 hrnku černé rýže
4 menší červené řepy
1 červená cibule
100g čerstvého kozího sýra
hrst nasekaných bylinek ( hladkolistá petržel, tymián, bazalka...)
hrst nasekaných vlašských ořechů
 
 Dresink: 
3 lžíce olivového oleje
3 lžíce balsamikového octa
2 lžíce balsamikové redukce
1 lžička medu
šťáva z 1/2 poloviny citronu
sůl, pepř
 

Nejdříve si dej vařit zvlášť čočku a černou rýži. U obou to zabere přibližně stejnou dobu. U červené řepy si můžeš vybrat, jestli ji budeš chtít také vařit ve vodě a nebo upéct v troubě. Pro tu jsme se rozhodla já. Řepu jsem si očistila, rozpůlila a dala do zapékací mísy. Je ideální ji lehce osolit, pokapat olivovým olejem a popřípadě i lehce podlít, aby se zbytečně nepřipálila. Takhle ji zakrytou alobalem nech v troubě na 200°C alespoň 50 minut.

Než se nám všechno uvaří, připrav si dresink, smícháním všech ingrediencí. Vše je odměřeno podle nás a podle naší chutě, ale to neznamená, že jenom takhle je to správně. Hotový dresink určitě ochutnej a případně si ho můžeš podle sebe dochutit, přidáním kyselejších a nebo sladších přísad.
Červenou cibuli si nakrájej na jemno a přidej k ní hotovou řepu na menší kousky, čočku a černou rýži. Všechno promíchej s dresinkem tak, aby každý kousíček byl dochucený. Já dresink přidávám raději postupně, abych dokázala chytnout přesně ten okamžik, kdy je dochucování perfektní. Pak už jen pár posledních kroků a můžeš se do toho pustit. Kozí sýr nadrob na salát, přidej nasekané bylinky a vlašské ořechy.   

Snad se nám dodržování tradic vyplatí a peníze se nás budou držet po celý rok 🙂

Dobrou chuť!

Marika-Podpis-300x214