Masopustní koblihy - Kitchen story

Masopustní koblihy

K masopustu rozhodně nemůžou taky chybět masopustní koblihy. Jak už jsem psal v dřívějším příspěvku o masopustních slavnostech, všude bylo spoustu dobrot. Především spousty masa, ale nikde jsme nenarazili na koblihy. Nezbylo nic jiného, než se do toho pustit a udělat si je sám doma. Po pravdě, moc jsem si nefandil, ale nakonec z toho byly opravdu parádní koblížky.

DSC_0178

Ingredience (cca 12 koblih):

olej na smažení
 
Těsto:
250g hladké mouky
30g cukr krupice
20g rozpuštěného másla
2 žloutky
15g čerstvého droždí
2 lžíce rumu
125ml mléka
špetka soli
nastrouhaná kůra z citrónu
 
Náplň:
250ml smetany
4 žloutky
100g moučkového cukru
vanilkový lusk

Nákupní seznam

DSC_0067

Těstem na koblihy jsem se inspiroval na webu www.apetitonlice.cz. Trošku jsem si to upravil a místo klasické marmelády, jsem si udělal vanilkový krém. Koblížky během chvilky zmizely a byly vyžadovány další. Byly opravdu skvělé, hlavně, když jsou ještě lehce teplé, člověk nikdy neví, kdy má dost 🙂

Tak jako u každého kynutého těsta, začni s kváskem. Do vlažného mléka si rozdrob čerstvé droždí, přidej trošku mouky a cukru. Kvásek ti během 5-10 minut krásně vzejde. Rozmíchej si cukr s máslem a postupně přidávej žloutky. Všechny suroviny, spolu se  vzešlým kváskem pak smíchej s moukou a vypracuj si vláčné těsto. Dej do čisté mísy, přikryj utěrkou, ulož pěkně do tepla, ať ti těsto krásně nakyne.

Mezitím si udělej vanilkový krém. V rendlíku si rozehřej smetanu spolu s vanilkovým luskem. Smetanu stáhni z plamene těsně pod bodem varu. Vanilkový lusk si rozkroj a vyber z něj poklad, který skrývá. Semínka vrať zpátky do smetany a tvrdý lusk můžeš vyhodit. V další misce si smícháš žloutky s cukrem, ty pak přijdou do smetany. Teď menší rada, aby žloutky nedostaly šok z horké smetany, přiliješ nejdříve trošku smetánky ke žloutkům. Musíš pořádně míchat, aby se všechno krásně spojilo. Jakmile máš pěkně promícháno a teploty se mírně vyrovnaly, můžeš směs se žloutky přelít do rendlíku se smetanou. Nezapomeň pořád míchat, teď potřebuješ celkem kmitat. Smetanu se žloutky pomalinku zahřívej a přitom pořád míchej, míchej a míchej. Chceme, aby krém zhoustnul do konzistence pudinku. Když uvidíš, že je krém dostatečně hustý, stáhni z plamene a dej chladit do ledové vody. A pořád míchej a míchej 🙂 Já jsem pak na chvíli vložil krém do ledničky, aby dostatečně ztuhnul. Lépe se s ním potom pracuje.

DSC_0081

 Vykynuté těsto si rozděl na dvě části, které rozválej asi tak na sílu půl centimetru. Vem si skleničku a do jednoho těsta si pouze naznač hranice pro náplň. Z druhého těsta si kolečka vykroj. Teď už můžeš začít s plněním těsta krémem. Jakmile máš náplň na vyznačených místech, druhým kolečkem krém přikryj a skleničkou vykroj koblihu jako takovou. Jenom zkontroluj, že nemáš v těstě žádné díry. To by při smažení nebylo nic moc, začalo by ti to prskat na všechny strany a krém se začal připalovat.

DSC_0096

Výstřižek

Tímhle způsobem vykrajování ti vzniknou koblihy podobně velké jako je znáš z obchodu. Zkoušel jsem dělat i menší koblížky a to přímo jen z jednoho kolečka těsta. Naplníš krémem a pěkně zabalíš. Méně těsta a více krému .... všichni z toho budou mít určitě radost 🙂 Těsto, které ti zbyde z vykrajování, zase zpracuj, vyválej a celý proces opakuj, dokud budeš mít těsto. Rozhodně by ti koblížky na konci chyběly. Uvidíš, jen se po nich zapráší. Do hrnce si nech rozehřát olej a můžeš se vrhnout na smažení, jen ať jsou krásně do zlatova.

DSC_0116

Na některé koblížky jsem použil i domácí marmeládu. Neměl jsem jednu, ale hned tři nebo čtyři náplně. Člověk tak přesně nevěděl, co v koblížku objeví, takové příjemné překvapení. Máme štěstí, že nás skvělými domácími marmeládami a nejen jimi, zásobuje Venkovská zahrada. Díky rumu a citrónové kůře, dostane kobliha příjemnou chuť a vůni. Všechno do sebe krásně zapadá. Stačí troška moučkového cukru nahoru, skleničku čerstvého mléka a vše je připravené. Teď se do toho můžou strávníci pustit.

output_gYe9dO

 

Rozhodně dej vědět, jaká je tvoje oblíbená náplň. Nápadů není nikdy dost a za každý tip jsem vděčný. Jak se říká tisíc lidí, tisíc chutí.

Skvělé je, že nepotřebuješ žádné speciální suroviny. Člověk si řekne taková blbost, ale pak se toho nemůže nabažit. Už teď je mi smutno po tom posledním koblížku  🙂

JIrka podpis

DSC_0167

DSC_0174

DSC_0222