Hrášková polévka s bazalkou a parmezánem

Tento týden nebylo moc velké teplo a tak jsem chtěl Mariku potěšit a udělat ji něco teplého do žaludku. V průběhu týdne nemám moc velkou náladu vyvařovat. A když je člověk dlouho v práci, tak se nechce po návratu domů moc dlouho zdržovat v kuchyni. Vím, že Marika zbožňuje polévky, dá se říct, že je na nich závislá a jedla by je klidně pořád. Navíc, když si můžete koupit sezónní zeleninu a použijete právě to co je k dispozici .... co může být lepšího? 🙂

Hrášková polévka s bazalkou a parmezánem

ingredience1

Porce: 4    Čas přípravy: 20 minut

400 g vyloupaného hrášku ( můžete použít i mražený )
1 litr zeleninového vývaru
1 menší cibule
2 stroužky česneku
velká hrst čerstvé bazalky
40 g parmezánu
4 plátky parmské šunky
olivový olej
sůl, pepř

 

Výstřižek

- Na olivovém oleji necháme orestovat cibuli s česnekem. Jen lehce, aby se česnek nepřipálil.- Přidáme hrášek a hned zalijeme vývarem. Ochutíme solí, pepřem a necháme vařit přibližně 10 minut.- Mezitím si na pánvi do křupava osmažíme plátky parmské šunky.- Nakonec přidáme bazalku a parmazán. Polévku nakonec rozmixujeme dohladka v blendru nebo za použití tyčového mixéru.

- Zkontrolujte dochucení a můžete podávat.

Hrášková polévka s bazalkou a parmezánem
Hrášková polévka s bazalkou a parmezánem

U nás doma, stejně jako u většiny lidí, se dělá hrachová polévka ze sušeného hrachu. Nedá se říct, že by mi nechutnala, ale je taková neveselá a zašedlá. A abych pravdu řekl, dlouho už jsem ji nejedl a ani na ni nemám chuť. Nejspíš proto, že si ji vybavuju ještě ze školních jídelen a vůbec mě to neláká. Když si člověk ale udělá tuhle hráškovou polévku, srší jen barvami. Opražené lískové oříšky a opečená parmská šunka nebo slaninka ... tomu opravdu nejde odolat.

Jediné co vím s jistotou, že mám u své drahé ženy další plus a učinil jsem ji zase o trošičku šťastnější. A když je šťastná ona, tak jsem i já.

Čemu dáváte přednost vy? Hrachové polévce a nebo té hráškové? 

JIrka-podpis-300x223

 • Jana

  Hrášková polévka je u nás doma jednou z nejoblíbenějších, nikdy nezklame 🙂

 • Martina Vidová

  Dnes jsem nakoupila hrášek a už se na ní moc těším!

  • Jiří Kuča

   A jak vám polévka chutnala? 🙂

   • Martina Vidová

    Polévka je naprosto výborná, super rychlá a už jsem ji od té doby dělala dvakrát. Také bych možná doporučila explicitně v receptu zmínit ty opražené lískové ořechy na ozdobu, protože ty to posouvají na úplnou špici 😉

    • Jiří Kuča

     To jsme rádi 🙂 DObrý nápad, hned to tam přidáme, díky 🙂

 • Klára Cvachová

  ta byla opravdu výborná 🙂