Hovězí s indonéskou pepřovou omáčkou a chřestem - Kitchen story

Hovězí s indonéskou pepřovou omáčkou a chřestem

Pokud se jedná o asijskou kuchyni, nemůžu se udržet a vyzkoušel bych naprosto všechna dostupná jídla. Nicméně, né každý recept zaručuje skvělý výsledek a proto jsem opravdu ocenil, že se mi do rukou dostal tento recept z připravované kuchařky šéfkuchaře Jiřího Štifta. Už se nemůžu dočkat, až se mi kuchařka Dobrého kari není nikdy dost..., kterou vydává nakladatelství Ikar 20.5., dostane do rukou a budu moct vyzkoušet i ostatní recepty. Protože tenhle stojí rozhodně za to. 

DSC_0248

ingredience

400g hovězí roštěné
6 lžic ústřicové omáčky
5 lžic sójové omáčky
2 lžíce sladké sójové omáčky
3 stroužky česneku
1 sladká chilli paprička
200ml kuřecího vývaru
100g zeleného chřestu
1 lžička drceného bílého pepře
olej
sůl
 

DSC_0211

DSC_0219

 Je to poměrně rychlý recept, všechno je brzo hotové a připravené k podávání. Avšak aby bylo vše chuťově dokonalé, nejdříve si dej namarinovat maso. Nakrájej si ho na větší nudličky. Já osobně mám radši, když je maso sice větších kousků, ale za to nakrájené na co nejtenčí plátky. Lehce si ho osol, opravdu to se solí nepřeháněj. Omáčka bude sama o sobě slaná, tak opatrně. Maso si dej do misky, přidej 2 lžíce ústřicové omáčky, 1 lžíci sójové omáčky a dvě lžíce oleje a všechno pěkně promíchej, ať se dostane marináda ke každému kousíčku masa. Teď ulož misku na hodinku do ledničky.

DSC_0229

 Česnek si společně s chilli papričkou nakrájej na drobno a na středním plameni orestuj. Přidej drcený pepř a namarinované hovězí maso. Protože ho máme na jemné nudličky, stačí restovat jen chvíli, něco kolem 4 minut. Do pánve vlij ústřicovou omáčku, sójové omáčky, kuřecí vývar a nech provařit 7 minut. V tuhle chvíli se ti kuchyní rozlije dokonalá vůně připravovaného jídla, která zaručeně nenechá nikoho klidným. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem byl celou dobu v kuchyni sám, ale jakmile se začalo všechno společně vařit, najednou jsem měl v kuchyni návštěvu, která přišla "zkontrolovat" co to vlastně dělám. Tak se nenech vyrušovat, ať můžeš v klidu pokračovat. Poslední věc, která zbývá je přidat chřest. Zbav ho tedy tuhých konců a zbytek nakrájej asi na tři kousky. Ty přijdou do omáčky k masu a stačí počkat, než chřest změkne. Což je opravdu chvilička. Hotové jídlo je nejlepší podávat hned, dokud je chřest ještě křupavý. Pořád se totiž uvnitř vaří, tak aby ti chřest zbytečně nezměkl. 

Ideální je podávat s jasmínovou rýží.Tak dobrou chuť...

JIrka podpis